STRAIPSNIAI
Fondas prisiėmė atsakomybę padėti dar vienam nepilnamečiui, pavadinkim jį Mantu. Našlaičiu nepavadinsi. Iš vienos pusės turi tėvą ir motiną. Iš kitos pusės neturi nei vieno, nei kito. Daugelį metų tėtis įkalinime, o mama su sesute užsienyje. Paauglystės metuose, kai abu tėvai vaikams labiausiai reikalingi, Mantas jų realiai neturi.
Anūku rūpinasi garbaus amžiaus senoliai. ,,Vis geriau nei vaikų namuose“,- ryžtingai pasakoja Mantas. Jis nesmerkia nei tėvo, nei mamos. Sako,- "šaunuoliai mano tėvai“. Su tėčiu daugelį metų bendrauja vos ne kasdien bėgdamas į telefono būdelę: tai yra galimybė išgirsti jo balsą, paklausyti patarimų.
Paauglystės metuose daug įvairiausių klausimų. Nors tėtis pridaręs savo gyvenime daug klaidų, tačiau sūnų auklėja nukreipdamas teisinga linkme. Net retų susitikimų metu, per kalėjimo įrengtą stiklo pertvarą, tėtis Mantą išmokė žaisti šachmatais, tikėjimo tiesų. Sūnus dar neturintis net šešiolikos metų dėmesingas tėvo patarimams: nerūko, negeria, žaidžia šachmatais, mokosi, neieško pasismaginimų vakarėliuose, studijuoja Bibliją, baigia pasiruošti krikštui...
Mama, bendrystei su sūnumi pastoviai pritrūksta laiko. Sakosi, kad vis užimta, nors nieko nedirba, gyvena iš užsienio valstybės pašalpų. Retsykiais Manto mama iš Vokietijos atvyksta pas savo motiną, kuri gyvena netoli Palangos. Ji kasdien skuba į parduotuvę ir grįžta nešina alaus ,,bambaliu“. Sūnui aiškina, kad viena ,,bonkė“ nieko blogo. Kai Mantas užklausia apie tikėjimo tiesas, supykusi rėžia: ,,tu ir vėl tą patį“.
Vyresnio amžiaus Manto seneliai ne visada geri anūkui patarėjai. Gyvenimas juk tobulėja, modernėja, šuoliais eina į priekį. Tankiai ne geriausia kryptimi. Pasaulyje ekonomikos nuosmukis, moralės chaosas, protų sumaištis. Net ir išmintingieji ne visada randa teisingus atsakymus, nekalbant apie garbaus amžiaus senolius.
Paklausus išbalusio Manto, kodėl ne itin geri pažymiai, nedrąsiai atsako: ,,Kad ne mokslai galvoje, kai ištisai pilvas gurgia, o močiutės duoti du litai pietums tik arbatos stiklinei ir dviejų kąsnių oro pripūstai bandelei. Seilės tįsta, kai klasės draugai gali sau leisti normaliais pietumis gardžiuotis. Po pamokų, grįžęs namo ne kažką irgi randa, nes senoliai patys vos galą su galu suduria. Todėl mėsos gaminiai ar daržovės retenybė ant jų stalo.
Apranga irgi skurdi. Orai atvėso, o vaikšto su plona vasarine striukele. Nedrąsiai bandė paprašyti pinigėlių iš užsienyje gyvenančios mamos. Žadėjo atsiųsti 20 eurų!! Bet tik tiek ir tai neaišku kada. Juk valgyti, rengtis, gyventi nors minimaliomis sąlygomis reikia kasdien. Nekalbant apie kitas mokslo ir buities išlaidas.
Paragintas tėčio pagalbos į fondą ne iš karto suskubo kreiptis. Visą pusmetį lūkuriavo, bandė ieškoti darbo, mąstė gal kas pasikeis. Paliegusiam nepilnamečiui be suaugusių pagalbos-rekomendacijos jokio darbo niekas nedavė. Po pamokų ir laiko tam mažai lieka, o dar ir sveikata ne per geriausia. Nuo mažumės turi širdies problemų. Prieš trejus metus gydytojai rekomendavo daryti operaciją. Garantijos jokios, kad jaunuolis po jos liks gyvas? Todėl pas gydytojus nustojo lankytis.
Kai Mantas atsidūrė fondo globoje, teko pradėti spręsti maitinimo, vėliau aprangos ir kitas jaunuolio reikmes. Tam tikslui aplankėme turgavietę, kur prekiautojų ir prekių į valias. Tik rinkis, bet tam reikia pinigų, o jų nėra. Pagal savo išgales talkino fondas.
Besirenkant žieminę striukę, žvilgsnis užkliuvo už šeimynine ranga besidarbuojančių kėdainiečių. Nupirkus batus, prekiautojų pasiūlytai striukei pritrūkome pinigų, bet prekybininkas vardu Nerijus, sužinojęs kokia veikla užsiimame, vaikinukui ne tik atidavė puošnią striukę su didele nuolaida, bet dovanai pasiūlė brangius ir madingus džinsus.
Čia buvau netikėtai ir maloniai nustebintas: Mantas, nuoširdžiai padėkojo, bet dovanos nepaėmė. Globotinis dar turėjo, kad ir ne pačius madingiausius džinsus, bet jie dar atrodė patenkinamai. Mantas nepanoro piktnaudžiauti Nerijaus gerumu...
Žmogų puošia ne išorė, ne mados šauksmas, bet žmogaus vidus. Puošia Meilė artimui. Štai kiek nuoširdumo, meilės ir kiek gerų žmonių atskleidė viena gana buitiška situacija...