STRAIPSNIAI

Alvydas VEBERIS VALDŽIOS IŠLIAUPSINTI ,,ANGELAI SARGAI"
Alvydas VEBERIS   VALDŽIOS IŠLIAUPSINTI ,,ANGELAI SARGAI

     

         

 

 

 

 

Į Panevėžio apygardos teismą  sugūžėjo Šiaulių ,,ereliai" nuleistais sparnais. Bailūs lyg pagauti į narvą. Lakstė prieš objektyvą kampais, slėpė savo veidus, kai kurie nedrąsiai mėtė replikas, siūlė pavaišinti kava,  vaikščiojo atbulomis, o Tomas Ruchtinas į salę ėjo tik prasidedant teismo posėdžiui, kad nepakliūtų į objektyvą. Daugelis ,,žvaigždžių‘‘ trokšta reklamuotis,  būti matomais... O šie,  priešingai. Dar matyt  ne visai sugedę, kad turi gėdos jausmą.  Kur liko ,,nepakaltinamųjų angelų'' drąsa, kai patiems reikia atsakinėti į prokuroro ir teisėjo klausimus suteptais mundurais?

 

NUSKAMBĖJO SU GRIAUSMU

 

Lietuvos rytas apie šią šiauliečių susivienijimo su antpečiais nusikalstamą veiką rašė dar 2014 metais.

 ,,Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2012 metais Generalinei prokuratūrai ir Lietuvos kriminalinės policijos biurui gavus informacijos apie galimai neteisėtus Šiaulių apskrities VPK ONTB pareigūnų veiksmus, susijusius su narkotinių medžiagų platinimu. Kriminalinės žvalgybos tyrimo metu surinktiems duomenims patvirtinus gautą informaciją, buvo sudaryta ikiteisminio tyrimo grupė iš Policijos departamento Imuniteto valdybos ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnų. Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis, 2011 metais penki Šiaulių apskrities VPK ONTB pareigūnai dėl savanaudiškų paskatų susibūrė į nusikalstamą susivienijimą, veikusį iki 2013 metų vasaros. Gerai išmanydami kriminalinės žvalgybos, ikiteisminio tyrimo taktiką ir metodus, jie piktnaudžiaudami tarnyba rinko informaciją, pasisavino neteisėtai laikomas akcizais apmokestinamas prekes – cigaretes, ir jas realizavo, reikalavo ir priėmė įvairaus dydžio kyšius už tai, kad teisės pažeidimai būtų nuslėpti.

 

2012 metų pavasarį Šiaulių ir Kauno apskrities VPK pradėtuose ikiteisminiuose tyrimuose dėl kokaino, rasto Kaune, Šiauliuose ir kitose Lietuvos vietovėse esančiose parduotuvėse, kaltinamieji pasisavino 4 paketus kokaino, kuriuose buvo ne mažiau kaip 2,4 kilogramo narkotikų, ir jo dalį realizavo. REKLAMA Atlikdami kratas bei kitus procesinius veiksmus Šiaulių apskrities VPK ONTB atliekamuose ikiteisminiuose tyrimuose, kaltinamieji įtariami grobę daiktus ir pinigus, kartu su kitais trim Šiaulių apskrities VPK ONTB pareigūnais grobę ir realizavę dešimtis dėžių nelegalių cigarečių, klastoję baudžiamųjų bylų dokumentus, pasisavinę ir realizavę dalį narkotinių medžiagų, likusią dalį paslepiant. Vėliau dalis paslėptų narkotinių medžiagų buvo rasta ir paimta iš nelegalios apyvartos. Nusikaltimus vykdę policijos pareigūnai už keliolikos tūkstančių litų kyšį kaltinami paleidę sulaikytą įtariamąjį. Nusikalstamo susivienijimo veikla išsiplėtė ir tarptautiniu mastu, kai tie patys Šiaulių apskrities VPK pareigūnai, veikdami Lietuvoje ir Nyderlandų Karalystėje už palankius sprendimus baudžiamojoje byloje reikalavo ir priėmė didesnį nei 250 MGL vertės kyšį. Duomenis apie šios nusikalstamos veikos padarymą Lietuvos pareigūnams pavyko surinkti bendradarbiaujant su Eurojustu.

 

Keturi Šiaulių apskrities VPK ONTB pareigūnai ir kiti du komisariato pareigūnai taip pat kaltinami tuo, kad melagingai pranešė apie nebūtą nusikaltimą, suklastojo įrodymus asmens baudžiamajam persekiojimui pradėti, davė melagingus parodymus. Buvęs Šiaulių apskrities VPK ONTB viršininkas kaltinamas piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir įgaliojimų viršijimu, kartu su pavaldiniu neteisėtai įgijus, laikius ir gabenus didelį kiekį narkotinių ir psichotropinių medžiagų, turint tikslą jas parduoti ar kitaip platinti. Žinodamas apie pavaldinio vykdomą nusikalstamą veiką jis iš anksto pažadėjo netrukdyti pareigūnui ir taip šalino kliūtis nusikaltimo darymui. Šis sudėtingas ikiteisminis tyrimas apėmė daugiau kaip 100 ikiteisminių tyrimų, pranešimai apie įtarimus įteikti daugiau kaip 40 asmenų. Dėl kruopštaus Policijos departamento Imuniteto valdybos ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų darbo bei itin glaudaus ir sėkmingo bendradarbiavimo su Generalinės prokuratūros pareigūnais tyrimas baigtas per gana trumpą laiką.“

NE RETAI PANEVĖŽIO TEISMAS TAMPA ATPIRKIMO ,,OŽIU“

 

Šiuo metu baigėsi šio galimai nusikalstamo susivienijimo dar vienas  teismo posėdis Panevėžio apygardos teisme. Ant teisėjo stalo guli tik dalis šios bylos tomų.  Jų skaičių sudaro 84 tomai!!

 

 

 Šiame teismo posėdyje dalyvavo aštuoni Šiaulių AVPK policijos pareigūnai. Vienas kviestas kaltinamasis neatvyko. Pagal 25 nusikalstamos veikos nagrinėjimo epizodą jis privalėjo posėdyje dalyvauti. Jam nesant  teismas šio epizodo nenagrinėjo ir apsiribojo 33 epizodu.

 


Šiaulių AVPK pareigūnai ikiteisminio tyrimo pradžioje buvo laikomi įkalinimo įstaigose. Šiuo metu jau visi laisvėje su vienokiais ar kitokiais apribojimais. Dalis tęsia darbą, dalis suspėjo išeiti be bausmės į pensiją, dalis tebedirba, panaikinus jiems kaltinimus.  Likę  kaltinami, kaip ir nubyrėję, tais pačiais kaltinimais dėl nusikalstamo susivienijimo, piktnaudžiavimo, neteisėto disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, kyšininkavimo, laisvės apribojimo, vagystės, dokumento klastojimo ir kt. nusikalstamų veikų.


Panevėžyje apygardos teisme posėdžiui sekretoriauja Neringa Aukštuolienė, pranešėjas teisėjas Pranas Šimkus. Valstybinį kaltinimą palaiko Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Gelgaudas Norkūnas.

 Kad nevilkinti bylos nagrinėjimo ji išskirta į atskirus teismo posėdžius pagal nusikalstamos veikos epizodus. Teismas iš dalies įspaustas į kampą, nes vienu metu neįmanoma surinkti visą ,,gvardiją'' nusikaltimus vykdžiusių pareigūnų, jų gynėjų, dalyvaujančių liudininkų.

 

 

 

  nuotr.  Šiaulių AVPK pareigūnas Tomas Ruchtinas vaikšto atbulomis, o kiti lenda kaip pelės į urvus.

Šiaulių AVPK kaltinamųjų pareigūnų sąrašas ganėtinai sutrumpėjo. Iš 40 jų liko tik aštuoniolika! Tai Remigijus Dereškevičius, Remigijus Zykas, Tomas Ruchtinas, Ričardas Pocius, Renatas Ivanovas, Gediminas Aina, Gediminas Motiejūnas, Giedrius Vaitkus, Vytenis Maščinskas, Rolandas Grigalaitis, Arūnas Jankus, Arminas Lipskis, Arvidas Budrys, Gintautas Golovnia, Raimondas Ripinskas, Pavelas Osipovas, Kęstutis Purvinis, Robertas Paštuolis. Kai kurie kaltinti pareigūnai tapo liudytojais.

Šį sąrašą galima būtų pratęsti dar ne vienu Šiaulių AVPK pareigūnu, kurių veiksmai virš proto ribų. Vienoje žinomoje radakcijai byloje ypač pasižymėjo  tyrėjas Artūras Balčiūnas, kurio tyrimo veiksmai pranoksta arba analogiški šiems pareigūnų veiksmams.

 

nuotr.  Šiaulių AVPK pareigūnus traukia Panevėžys. Tyrėjas Artūras Balčiūnas ,,atlikti“ tyrimą atvyko net į Panevėžio r. privačią valdą. Jo tikslai buvo demaskuoti, tačiau savų užtarėjų pagalba išnešė kudašių sveikas.

 

 

 Jam pagalbą ir užtarimą  suteikė pats Šiaulių AVPK vadovas Egidijus Lapinskas. Ne veltui pagal tokio jo pavaldinių darbą atlikta vadovų  rokiruotė žmonių nuraminimui, kad išsklaidyti nuogąstavimus ir garsiai  galėtų trimituoti apie jų nepriekaištingą darbą.  Vadovai sukeisti postais su Panevėžio AVPK. Pasiteiravus ar Šiauliuose padėtis pagerėjo, gavau atsakymą, kad liko betvarkės daugiau.  

Ne skaidresni veiksmai ir Šiaulių prokuratūroje.

 

Viena jų Diana Voskoboinikova klastojo byloje net  ekspertų išvadas.  Trūkstant įrodymų, ji be kaltės įtariamąjį įkalino, nebaigtą bylą perdavė teismui. Jų draugystė  su tyrėju Artūru Balčiūnu, tikslu  reketuoti ir pasipelnyti iš teisiojo nepavyko.  Nusikaltimų įrodymus  padėjus ant ,,lėkštutės“ prokurorui Sigitui  Dobiliauskui jam vis tiek pritrūko įrodymų. Nusikaltimą slėpusi prokurorė  Nina Raugienė  neleido susipažinti su jos atlikto darbo  tyrimo medžiaga. Ji iki šiol ,,tebegaudo“ parlamentarę Neringą Venckienę Amerikoje.  Pareigūnų darbo broką galėčiau vardinti ir  tęsti iki begalybės. Atliekant žurnalistinį tyrimą, teko nustebti,  kai vienas darbuotojas susijęs su Šiaulių teisėsaugos darbu, pasakojo, kad advokatai, teisėjai, prokurorai, tai vienas kumštis vykdyti nusikalstamą veiklą korupcijos tikslais. Ne vienoje byloje teko  asmeniškai su tuo  susidurti.

 

Tyrimo metu, matant tyrėjo  A.Balčiūno veiksmus, juokais pasiūliau  duoti   kyšį, nors nepadarytas  joks  nusikaltimas. Jo veide nušvito pasitenkinimo šypsena, bet  prasitarė: ,,Tavęs bijau, nes tu rašai“. Nors bijojo, tačiau vis vien atvyko į Panevėžį.  Pareiškė, kad būtų suplėšęs parašytą ieškovo, apvogusio fondą,  išgalvotą šmeižikišką pareiškimą, jei be gynėjo būčiau pas jį nuvykęs į Šiaulius ,,susitarti‘‘ dėl  pasiūlyto honoraro.  Kvietė tai padaryti daugelį kartų asmeniškai skambinėdamas telefonu.   Padaryti garso  įrašai, video medžiaga. Į Panevėžį atvyko tik tada, kai jis  buvo įspaustas į kampą, parašant man generalinei prokuratūrai skundą apie bylos vilkinimą.  Retas  teisusis už  ramybę moka teisėsaugininkams honorarą.  Tačiau jie lengvai juos gauna iš nusikaltėlių. Todėl teisingumas apverstas aukštyn kojom.

 

Teisieji apkaltinami, nusikaltėliai išteisinami. Nors tauta stebisi teismų nutartimis, bet iki šiol tebevyksta tokia nerašyta tvarka. Viską lemia pinigai ir jų kiekis. Kai kas tikisi Strasbūro palaima.  Žinokite, kad ten tas pats, kaip loterijoje išlošti milijoną. Tik keletas nukentėjusių bylas laimi dėl to, kad parodyti žmonėms, kad jie reikalingi. Ta pati mafijos tąsa.

 Aprašyti pareigūnai, ne kartą rašiau, tinka tik žąsis ar avis  ganyti ir tai... Neliks nei žąsų, nei avių, o  apkaltins vilkus. Šiauliai vadinami Saulės miestu. Gaila tik vieno, kad šiame mieste nedaugėja nei šviesos, nei  šilumos. Teisingumo kloduose  saulės  užtemimas, kaip ir visoje Lietuvoje.

 

 

 

 

 

     nuotr. Geriau eitų avių ar žąsų ganyt. Būtų didesnė nauda. Jie yra Lietuvos gėda


Pagal šią nusikalstamą Šiaulių AVPK pareigūnų kaltę, jiems gresia iki 15 metų nelaisvės. Tą dar reikia įrodyti. Toks didelis  pareigūnų ratas, manau, ieškos ir ras  pagalbininkų ir užtarėjų. Kaip minėjau iš 40 jau liko tik 18.  Prokurorai turi dirbti išties atsiraitoję rankoves, jei nori pateisinti savo vardą ir įrodyti jų padarytus nusikaltimus. Šiame teismo posėdyje iš likusio dar ilgo kaltinamų pareigūnų sąrašo, apklausti tik trys. Tai T.Ruchtinas, kuris kaltę iš dalies pripažino. R.Pocius, kuris dar nenubaustas, bet jau dalį bausmės atliko ikiteisminio tyrimo metu. Įkalinime prabuvo 18 mėnesių. Jis apsimeta, kad nesupranta, dėl ko jam skirta tokia kančia. Paleistas iš įkalinimo su apribojimais. Dėl galimai įvykdytų nusikaltimų, kaltina savo kolegą T.Ruchtiną.  R.Dereškevičius neigė jam inkriminuojamus nusikaltimus ir suburtą nusikalstamą susivienijimą. Operatyvinio skyriaus vadas supranta, ką reiškia susivienijimas. Bausmės žymiai griežtesnės. Jo elgesys arogantiškas, susikišęs rankas į kišenes, uždavinėjo kolegoms klausimus. ,,Erelis“, tik be sparnų.

 

Sekantis teismo posėdis numatytas šių metų lapkričio 29 dieną. Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Gelgaudo Norkūno  manymu bylos nagrinėjimas gali tęstis ne mažiau kaip pusę metų. Posėdžių grafikas numatytas iki 2017 metų birželio mėnesio. Paprastai tokios bylos baigiasi ,,šnypštu“. Pagal liaudies patarlę: ,,Iš didelio debesio  maža lietaus“. Teisingumo mafija visus galus sugeba sukišti į vandenį. Ar taip atsitiks šioje byloje pamatysime. Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras labai atidus. Kaltinamiesiems blaškantis, išsisukinėjant, bijant prisiimti atsakomybės už jų atliekamą darbą, keičiant parodymus prokuroras G.Norkūnas   ne kartą prašė teisėjo, kad pagarsintų ne vieną protokolą, kuriuose kaltinamieji davė priešingus  parodymus ikiteisminio tyrimo metu.  Pareigūnų darbo metodai, kas už ką atsakingas, jų nusikaltimų išaiškinimo modeliai žemiau kritikos ribos. Jiems talkinusių informatorių pavardės teikimuose prokurorui rašomos iš ,,lubų“. Protokolai teisiškai neįforminti. Narkotinės medžiagos paimtos  kratų metu randasi jų žinioje, o ikiteisminiai tyrimai dėl rastų narkotinių medžiagų nepradėti.

 

Operatyvinei veiklai narkotinių prekių užpirkimui naudojami tiek asmeniški, tiek veiklai skirti valdiški pinigai...  Liaudiškai tariant, jų darbe palaida bala. Darbas ne įstatymų nustatytuose rėmuose, bet kaip kam šauna į galvą. Kas svarbiausia patys nežino koks jų darbo  veikimo modelis, kas jam vadovauja ir kas atsakingas už pavesto darbo sėkmę ar nesėkmę. Duodant parodymus išsisukinėja, blaškosi,  bijodami prisiimti atsakomybės.  Žiūrint iš šalies, tai ne kvalifikuotų pareigūnų, bet valstiečių botago mojavimas ore. Tokiame drumstame vandenyje jiems patiems   daryti nusikaltimus paranku,  ypač   prisidengiant policijos munduru. Skelbiant teismo nutartį sužinosime ar bus įtakotas teisėjas, o gal sulauksime bylinėjimosi senaties? Juk tankiai taip nutinka, kai į kaltinamųjų suolą patenka teisingumo mafijos ar korumpuotos valdžios atstovai. Teismų nutartys LR vardu priklauso nuo vieno ar kelių ,,visagalių", kurie iki šiol dar vis neneša atsakomybės ir nepakaltinami.  Lietuvoje kol kas teisinio nihilizmo era tęsiasi.  Tam prieštarauja tik valdininkija ir jų vykdytojai. Tikėkimės  teisingumas sugrįš. NEBIJOKITE! Su teisingumo mafija kova nėra lengva. Savo nuomonę, pagrįsdama tai,  kas parašyta, ne kartą išsakė ir šalies PREZIDENTĖ.