STRAIPSNIAI

Alvydas VEBERIS prof. V.RADŽVILAS PANEVĖŽYJE
Alvydas VEBERIS   prof.  V.RADŽVILAS PANEVĖŽYJE

Alvydas VEBERIS 

 · 

KIEK KARTŲ GALI GIMTI TAUTA?

 

Sausakimšoje Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos konferencijų salėje įvyko profesoriaus Vytauto Radžvilo knygos pristatymas: ,,Kiek kartų gali gimti tauta?“

 

Autorius apžvelgė šiandieninę politinę šalies padėtį. Ją palygino su 1988 metų Sąjūdžio laikais, kai Lietuvos tauta troško išsivaduoti iš okupacinės Sovietų Sąjungos. Tai buvo lūžis, tačiau nesėkmingas. V.Radžvilas tuo metu daug dirbo su R.Ozolu, B.Genzeliu... Buvo iniciatyvinės grupės aktyvus propogandistas. Tie laikai paliko jausmų, bet ne proto pėdsakus. Likę okupantų likučiai, pervardiję save į tautos patriotus, išvertę savo kailį, padarė visa tai, ką šiandien turime.

 

TSRS laikais, vieno įtakingiausio partinio ir valstybės veikėjo Michailo Suslovo labiausiai žinomas pasakytas teiginys: „Lietuva bus, bet be lietuvių“. M.Suslovas kai kurių istorikų laikomas „pilkuoju kardinolu“. Jei jis prisikeltų, pamatytų, kad tas planas puikiai vykdomas. Jei okupacijos metu buvo reikalingi trėmimai, tai dabar išvažiuoja patys žmogeliai susirinkę ,,čemodanus“. Beje, tauta to ir norėjo: pamatyti pasaulį, būti laisvais, pasimokyti..., bet ne važiuoti braškių skinti.

Prieš 30 metų subyrėjo milžiniška socialistinė imperija, dabar byra kapitalistinė.

 

Piliečiai per visas žiniasklaidos priemones maitinami sistemine melo propaganda. Tokiose šalyse, kaip Lenkija, Vengrija, Austrija eskaluojama nuomonė, kad jų vadovai išdavikai ir neva Europos Sąjungos priešai. Tokie vadovai savo šaliai daro viską, kad jų piliečiai išsaugotų suverenitetą, bankai neatsidurtų kitų okupantų rankose. Lietuva tuo nepasinaudojo.

 

Iš vienos nelaisvės su ,,patriotų“ likučiais papuolė į kitą nelaisvę. Kaip tauta Lietuva nebeegzistuoja. Ji tapo kolonija. Vienintelis kelias, kaip ir sąjūdžio laikais, susitelkti. Priešingu atveju, gresia tautų permaišymas ir išnykimas. Baltąją Europos žmonių masę, pakeisti šokoladine Afrikos mase. Visa tai labai uoliai vykdoma su Vokietijos kanclere Angel Merkel priešakyje. 


Po knygos pristatymo autorius atsakė į panevėžiečių klausimus. Aktualiausias: ,,KĄ TOLIAU DARYTI?“ Autorius replikavo: ,,Arba sėdėti ant sofkučių ir dejuoti, arba, kaip Sąjūdžio metu, susitelkti“. Sąmoningai ar metaforiškai pabrėžė ir tai, kad jei DIEVAS duos ledai pajudės. Ši frazė labai svarbi, ne tik metaforiškai, bet iš esmės, nes Dievas dabar egzistuoja tik tradicijose, apeigose, kurios paremtos melu. Tikėjimas paverstas verslu.

 

Šių metų kovo 11 dienos patriotų eisena Vilniuje parodė, kad tauta gali susitelkti. Tokį prabudimą rodo Lenkija, Vengrija, Austrija... Europa subyrės, kaip ir Sovietų Sąjunga. Privalome savo šalyje patys sutraukyti vergijos pančius. Tam tikslui įkurtas TAUTOS FORUMAS. Jis veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje..

 

.Tai nepartinis politinis judėjimas, siekiantis ugdyti valstybinį politinį mąstymą... 2016 metų spalio 3 dieną Panevėžyje, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje, įvyko steigiamasis Panevėžio Tautos Forumo susirinkimas. Jame gausiai dalyvavę neabejingi Lietuvos valstybės ir lietuvių tautos likimui Panevėžio miesto ir regiono žmonės, atsižvelgdami į geopolitinių grėsmių ir europeizacijos politinių-kultūrinių iššūkių kontekstą, pripažino būtinybę vienytis.

 

Susirinkimo metu buvo suformuota Panevėžio forumo iniciatyvinė grupė. Jos pagrindu toliau vykdoma Panevėžio forumo plėtra ir veikla, atliepianti 2016 metų pradžioje susibūrusio nepartinio politinio judėjimo Vilniaus Tautos Forumo deklaracijoje iškeltus siekius.


Turime puikius šio forumo iniciatorius politologus Marių Markucką ir Luką Grinių Panevėžyje. Toks forumas turi apjungti visus miestus, visą Lietuvą. Esame duobėje. Arba išnyksime arba su tais kas neabejingi savo Tėvynei, susitelksime. Į tokį Susitelkimą – Tautos Forumą Vilniuje profesorius V.Radžvilas pakvietė atvykti panevėžiečius balandžio 25 dieną.

Pabaigoje autorius prof. V.Radžvilas mielai dalijo panevėžiečiams autografus.

 

Šaltinis