STRAIPSNIAI

Alvydas VEBERIS. GRIAUNAMA PANEVĖŽIO MIESTO GYVATYNO PIRAMIDĖ
Alvydas VEBERIS.    GRIAUNAMA PANEVĖŽIO MIESTO GYVATYNO PIRAMIDĖ

Alvydas VEBERIS

 

GRIAUNAMA PANEVĖŽIO MIESTO GYVATYNO PIRAMIDĖ

 

Panevėžio miesto mero M.R.Račkausko nekompetenciją ir piktnaudžiavimą tarnyba, kurią  išsakė piketuotojai, parėmė savivaldybės opozicijos tarybos nariai.

Miesto tarybos opozicijos nariai, atsiliepdami į visuomenininkų pikete išsakytą poziciją dėl aplaidaus ir nusikalstamo savivaldybės struktūrų darbo, skubiai sušaukė opozicijos narių konferenciją. Tai padaryti paskatino, kai miesto savivaldybės tarybos posėdyje buvo priimti  sprendimai, keliantys  grėsmę panevėžiečių svarbiausių miesto klausimų sprendimui. 

 

Darželiai-lopšeliai, mokyklos, miesto poliklinika, palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė..., kurie buvo įtraukti į 2014-2020 m. integruotų teritorijų vystymo programą, savivaldybės tarybos posėdyje buvo išbraukti. Dabartinės  autobusų stoties statybai jos prieigoms ir viešosioms erdvėms prie Laisvės aikštės sutvarkymui nuspręsta, kad bus ieškoma kitų finansavimo šaltinių. Paprasčiau sakant, skolinama. Dėl mero aplaidumo ir nekompetencijos pabrango projekto kaštai.

nuotr. Panevėžio miesto savivaldybėje surengta tarybos opozicijos narių konferencija

 

Nuspręsta, kad atidėjus trijų  svarbiausių projektų vykdymą, jiems numatytas finansavimas, bus panaudotas Laisvės aikštės ir Senvagės projektams įgyvendinti. Šie objektai pakankamai tvarkingi, nereikalaujantys pirmumo darbų atlikimui. Tai  pinigų švaistymas jų neturint. Štai,-  senvagėje numatyta įrengti fontaną už beveik milijoną eurų! Tai akibrokštas sveikam protui,- kalbėjo susirinkusieji. 

 

 Opozicijos konferenciją  vedė krikščionių-konservatorių partijos Seimo narė, europarlamentarė Rasa Juknevičienė.  Konferencijos dalyviai Seimo nariai P.Urbšys, B.Matelis, R.Juknevičienė ir kiti vieningai išreiškė  nerimą dėl mero R.M.Račkausko atitrūkimo  nuo diskusijų su visuomenininkais, miestiečiais bei tarybos opozicijos pasiūlymais, kurie  kelia rimtas problemas neskaidriems viešiesiems pirkimams bei kompetencijos stoką  sprendžiant  miesto problemas. 

 

 

Būtent dėl šios priežasties  visuomenininkai,  perpildžius kantrybės taurei, po savivaldybės langais surengė piketą : ,,Apginkime senolius ir našlaičius nuo valdininkų savivalės".

 

nuotr. iškviesta policija aiškinasi metražą iki pastatų

 

Išsigandę piketuotojų, jie rado  laiko trukdyti, jiems išsakyti tiesą.   Tuoj pat atskubėjo ,,trintukų“ komanda ne pakalbėti apie piketuotojų keliamas problemas, bet priekabiauti prie jų. Pirmiausia, dėl plakatų eksponavimui  pasinaudotos tvoros, savo pretenzijas išsakė vienas lojalus valdžiai pasiuntinukas, prisistatęs rekonstrukcijos darbų statybos atstovas.  Supratęs, kad jokia žala nepadaryta, atsitraukė. Tada atbėgo uždusęs ir prisistatęs savivaldybės administratoriumi Aušrys Valkūnas.

nuotr. Aušrys Valkūnas laukia policijos pastiprinimo

 

Jis tuoj pat puolė skambinti policijai, kad piketuotojai neišlaiko ,,berods“ 75 metrų atstumo nuo savivaldybės pastato. Jam buvo padaryta pastaba, kad trukdant policijos darbą, dėl baimės pilnų kelnių, pirmiausiai pats privalo žinoti įstatymą, o jokie ,,berods“ žodžiai  neturi egzistuoti teisinėje kalboje. Nuo savivaldybės pastato užtenka  25 metrų.  Antra vertus 75 metrų nei prie geriausių norų neįmanoma išlaikyti, nes to neleido padaryti aikštės rekonstrukcijai pastatyta tvora ir pastatų išplanavimas.

 

Atvykę policijos atstovai Grina ir Sutkus,  pradžioje uoliai vykdė  perdėtą savivaldybės bailių pranešimą. Bandė ,,įkaitu“ išvežti į policijos skyrių LietuvosVisuomenės Tarybos valdybos narį Donatą Šulcą, neva, išsiaiškinti dėl galimo pažeidimo, bet greit persigalvojo. Pasiūlius išmatuoti atstumą, ginkluoti pareigūnai, kaip žąsiukai, sekė iš paskos matuojant atstumą žingsniais. Jie  darė pastabas, kad per maži žingsniai.

 

Valdininkijos absurdo teatras

 

Kai smegenų nėra, valdžios vyrai nusirito iki tokio lygio, kad gyventojams norint  demokratiškai reikštis, reikia atsinešti  į piketus ar mitingus  liniuotes. Konstitucija akcentuoja piliečių susirinkimų laisvę ir teisę reikšti savo mintis. Tad visokie atstumų apribojimai, laiko derinimai savaime absurdiški. Kodėl pilietiškumas tiesiogiai priklauso nuo kažkokio savivaldybės valdininkėlio malonės? Nuo kada demokratinis visuomeninių organizacijų reiškimasis matuojamas metrais?

 

Politikai vis dejuoja, kad gyventojai - per mažai pilietiški, per mažai aktyvūs. O kaip jie bus aktyvūs, jei vis labiau bauginami? Kai patį nekalčiausią piketėlį pirmiausiai apspinta uniformuota policija? Dažnai su fotoaparatais ir vaizdo įrašymo technika. Be to, praeiviai sustoję paskaityti plakatų, dėl tokių jų veiksmų, jaučiasi nejaukiai dėl psichologinio smurto.  O piketo organizatorius priverstas jaustis įtariamuoju, kad netyčia neviršytų leistino piketo dalyvių skaičiaus ar atstumo.

 

Tad siūlome,  Susirinkimų įstatymo pataisą papildyti, kad piketuotojai stūksotų už 25 metrų,  o žiūrovai nutoltų nuo piketuotojų už 75 metrų. Jei neįžiūrės, kas parašyta plakatuose, tegul atsineša žiūronus. Piliečiai Lietuvoje laikomi pavojingais, neprognozuojamais tipais. Todėl visomis progomis lydimi ir prižiūrimi policijos.

 

Telieka papildyti dar  ir Baudžiamąjį kodeksą. Įrašyti, kad pilietiškumas yra viena iš chuliganizmo formų. Politikai, vis labiau varžydami piliečių laisves bei teises, daro didžiulę taktinę klaidą.  Jei žmogui trukdoma išsakyti savo problemą viešai, jis vis vien veiks. Tik slaptais būdais, gal net taps kerštingas. Tarkime, išpils kokioje nors įstaigoje gyvsidabrį, kaip Ukmergės  teisme. Slėps pajamas. Kitais būdais boikotuos Valstybę.

 

AR NE PERDĖTA VALDŽIOS BAIMĖ?

 

Demokratija grindžiama piliečių ir jų valdžios abipusiu grįžtamuoju ryšiu. Grindžiama pasitikėjimu. Valdžia, vis labiau ribodama žmonių laisves bei teises, demonstruoja baimę ir nepasitikėjimą. Jei bijo, gal turi dėl ko? Gal jau tiek prisidirbusi, kad turi pagrindą žmonių bijoti? Aišku, turi! Nes tariamai demokratinė Lietuva jau instinktyviai valdoma pagal nerašytas azijietiškas taisykles.

 

Valdžia visada teisi, o  eiliniai žmonės, įskaitant policiją, jiems tik pritariamai lankstosi. Pabandykite be leidimo įeiti į Kauno ar Vilniaus savivaldybę. Vadinamąją vietinę piliečių savivaldą, esančią arčiausiai žmogaus. Nė už ką neįeisite. ,,Bajai‘‘ užsibarikadavę.  Panevėžyje irgi einama prie to. 

 

Įsivaizduokime, kad piliečiai užsimano surengti piketą „Mes labai mylime valdžią“. Ir tą meilę sumano išreikšti ne 15, bet 16 asmenų. Ir netyčia sustoja prie šlovinamosios valdžios pastato vienu pusmetriu arčiau. Priedo - apie šį pilietišką akciją pamiršta informuoti savivaldybę, kad kaulijant leidimo neišgaruotų meilė. Ir kas įvyktų? Įdomu, ar tokio, piketo organizatorius būtų nubaustas? O gal praeivių išplūstas?

 

 Šį kartą Panevėžio visuomenininkų piketą policijos pareigūnai išsprendė   pasitelkę sveiką protą. Savivaldybės pasiųsti tranai, pilnomis baimės kelnėmis, išsilakstė.

 

nuotr. prie tuščio staliuko piketuotojus stebi savivaldybės vyr. specialistė R.Žeimienė

 

Dar viena savivaldybės veikėja,- vyr.specialistė R.Žeimienė įvykius stebėjo šalia piketo lauko kavinėje. Jai daugiausiai padai svylo dėl jos darbo galimų nusikaltimų. Ji vieną veiksnią 92 metų senolę, prievarta pervedė globos namuose nuolatinei globai (įkalino), su talkinančia jai savivaldybės klerkų armija. Vėliau  padarė ją psichiškai neveiksnia, kad nugvelbtų jos apleistą butelį.  Mirus jai, sudegino ir slapta palaidojo, kad ją lankiusieji nesužinotų ir ekspertai negalėtų nustatyti mirties priežasties. Senolės paskutinis pageidavimas, jos įgaliotam asmeniui, liko neįgyvendintas, kad būtų palaidota tradiciškai su karstu.

nuotr. prie piketuotojų automobilio prisistatė dar vienas kontrolierius. 

 

Lojalūs savivaldybei trintukai-pasiuntinukai, neradę prie ko prikibti, galiausiai  atsiuntė kontrolierių prie aikštėje stovinčio piketuotojų automobilio. Manė, kad gal bus praleistas apmokėtas stovėjimo laikas ir nors čia atsigaus, uždėdami baudą. Šalia automobilio stovėdamas kontrolierius laukė paskutinių minučių. Deja, piketą baigę, piketuojai išvyko anksčiau laiko. Neskilo.

 

Miesto taryboje opozicija sudaro mažumą, todėl jie negali įtakoti neprognozuojamo egoistiškų pažiūrų miesto mero ir jam surinktos lojalios komandos. Greit pradėsianti eiti europarlamentarės pareigas R.Juknevičienė pabrėžė, kad neleis merui R.M.Račkauskui, kad jos žemiečiai atsidurtų nepavydėtinoje padėtyje dėl mieste vykstančios betvarkės: viešųjų pirkimų, ES pinigų investavimo į neskaidrius ir neprotingus objektus, keičiant teritorijų  vystymo programą 2014-2020 metams. ES  skirti pinigai turi būti panaudojami skaidriai ir efektyviai, tačiau dėl mero tąsymosi po teismus ir dėl galimų jo nusikaltimų, tempiamas projektų įgyvendinimo laikas, projektų įgyvendinimo kainos auga.

 

 Meras, atėjęs į valdžią su judėjimu ,,Kartu‘‘  kardinaliai pakeitė veiksmų plano kryptį  infrastruktūros atsinaujinimui. Gaila, kad valdininkams užimti aukšti postai aptemdo jų protus.

 

https://youtu.be/zz8rpDaOVSw

 

Ryšium su miesto savivaldybėje vykstančia betvarke ir trukdymu visuomenininkams tinkamai organizuoti piketus, išsakant biurokratams  problemas, jų darbo trūkumus, piketo organizatorius Lietuvos Visuomenės Tarybos narys, Piliečių sąšaukos ,,Už dorą ir tautą‘‘ administratorius Valentinas Repšys parašė miesto savivaldybei pareiškimą-prašymą:

 

PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBEI 

  PRANEŠIMAS – PRAŠYMAS     

  2019-06-24

 

2019-06-10 raštu esame informavę, kad Panevėžio mieste organizuojamas tęstinis piketas "Apginkime senolius ir našlaičius nuo valdininkų savivalės".

2019-06-20 vykusio pirmojo piketo metu niekas iš atsakingų savivaldybės atstovų nepanoro prieiti prie piketuotojų ir susipažinti su jų turima dokumentine medžiaga, paaiškinančia šios akcijos motyvus, todėl nuspręsta piketus tęsti toliau.

 

Atkreipiame dėmesį, kad 2019-06-20 aukščiau minėtas renginys prie Panevėžio miesto savivaldybės nepraėjo be trukdymų: buvo bandoma provokuoti, piketuotojų dalinama medžiaga demonstratyviai metama į šiukšlių dėžę, iškviesta policija.

Siekiant išvengti panašių nesusipratimų ateityje, prašome:

 

1. vadovaujantis protingumo kriterijais, leisti piketuoti ankstesnėje vietoje (ties taksofono būdele), nes išlaikyti reikalaujamą atstumą fiziškai neįmanoma dėl aikštėje vykdomų fontano griovimo darbų bei pastatų išsidėstymo aikštėje;

2. informuoti apie vietas Panevėžyje, kuriose leidžiama organizuoti mitingus;

3. informuoti apie galimybę surengti spaudos konferenciją savivaldybės patalpose;

4. nurodyti atsakingą savivaldybės asmenį, per kurį galima būtų operatyviai derinti su minėta akcija iškylančius klausimus. Apie mitingo organizavimą bus pranešama iš anksto ir suderinama įstatymų numatyta tvarka.

 

Koordinuojantis asmuo:

Valentinas Repšys tel. 8 670 80469 el.paštas: valento@inbox.lt