STRAIPSNIAI

Alvydas VEBERIS EKSKOMISARŲ RAMYBĖ TEISME PARODO, KAD PILNOS JŲ KELNĖS
Alvydas VEBERIS     EKSKOMISARŲ RAMYBĖ TEISME    PARODO, KAD PILNOS  JŲ KELNĖS

Alvydas VEBERIS 

 

EKSKOMISARŲ RAMYBĖ TEISME

  PARODO, KAD PILNOS  JŲ KELNĖS

 

LIETUVOS POLICIJA: GINTI. SAUGOTI. PADĖTI.

 

Facebook paskyroje policijos  sekėjų gausus būrys - 205 343. Gausybė pagyrų patiems sau. Pabandžiau įkelti keletą straipsnių, parodant jų tikrąjį veidą. Iš karto  buvau išmestas, kaip musė iš barščių, ir užblokuotas. Tai ar jų lozungai atitinka tikrovę? Ar jie  visus mulkina ir maitina melu, patys darydami pačius žiauriausius  nusikaltimus?

 

 Buvęs Vidaus reikalų ministras S.Skvernelis 2015 m. kreipėsi į pareigūnus ir prašė jų: ,,NIEKADA NESIKLAUPKITE PRIEŠ NETEISYBĘ, SMURTĄ, SPAUDIMĄ, BAIMĘ. NIEKADA NEATSUKITE NUSIKALTĖLIUI NUGAROS.“ ,,NESIKLAUPTI ANT KELIŲ PRIEŠ KRIMINALINĮ PASAULĮ, KOVOTI, NEPASIDUOTI, NEBIJOTI“.

O dabar pažiūrėkime į jų tikruosius veidus.

 

 

Panevėžio apygardos teisme, pradedant nuo 2014 m. spalio 14 d. pagal suderintą iš anksto grafiką nagrinėjama REZONANSINĖ Šiaulių AVPK ONTT pareigūnų byla.  Teisme ramybė kaip bažnyčioje. Šiaulių ,,Ereliai“ sunerimę, nekalbūs. Nuleisti ant žemės. Jeigu anksčiau man drįso teismo sekretorės, apsaugos darbuotojai, net kaltinamųjų gynėjai, prokurorai, teisėjai,  policijos pareigūnai mėtyti  replikas, tampyti už skvernų, gąsdinti baudomis, drausti ne posėdžio metu paveiksluoti, daryti įrašus, naudojo psichologinį ir fizinį smurtą, tai dabar teismo posėdžių salėje girdėtųsi net skrendanti musė. Tylu ir ramu. Įsimintinas atvejis, kai vienas prokuroras pilnoje salėje susirinkusių dalyvių pareiškė, kad jis turi neliečiamybę, yra pareigūnas ir nevalia jo paveiksluoti. Išbėgo iš posėdžių salės, kaip pabaidytas arklys, kad panaikintų apsauga jo ,,abruzdėlį“ mano ,,fotike“ ir mane sudrausmintų.  Nieko nepešęs, grįžo atgal tada, kai į salę įžengė teisėjas. Supratęs, kad perlenkė lazdą, dabar teismo  salėje sėdi ramus, kaip ,,belgas“. Nesibaido.

 

 

nuotr. pagaliau net prokuroras nebekreipia dėmesio į žurnalistų darbą. Visi salėje sėdi ramūs, kaip ,,belgai‘‘.

 

Kaltinamieji ekskomisarai  prisidirbo tiek, kad visos  sistemos vadovams iš gėdos  reiktų slėptis po pernykščiais lapais. Manau, ilgai tos gėdos nenusiplaus. Tautos mąstantys gyventojai  nesugalvoja ką daryti, kaip elgtis, kaip išgyventi,  kokį modelį taikyti seniesiems  ,,tranams“, kurie  naikina Lietuvą, trypia jos žmones? Akivaizdu, kad norėdami ramybės, dalis pačių darbščiausių ir naudingiausių Lietuvai gyventojų, paliko šalį.    Procesas iki šiol nesustoja. Kasdien nesibaigiantys srautai lietuvių papildo užsienio šalis kurdami tų šalių gerovę. Net atkakliausiems  nusvyra rankos kovoti su vėjo malūnais.

Visais laikais panaši įtampa  buvo, todėl ir šiuo laikmečiu nuleisti rankų nevalia. Reikia tikėtis, kad gyventojams nereikės su šakėmis kariauti. Juk į Lietuvą  pritempta NATO pabūklų ir pripirkta vokiškų  šarvuočių ,,Boxer“. Jie atseit tam, nes ,,rusai puola“. Kai išminties nėra ar kiekvienas gelažgalis gali išgelbėti šalį iš pražūties? Šiais laikais valdžia  geriau pirktų auksinius šaukštus, nei išnaikintų Lietuvos girias, paversdami jas poligonais gynybai. Pripirkti  ginklai morališkai  pasenę ir  jie  reikalingi tik didesnių diktatorių verslo plėtrai,  kad nesustotų atsinaujinanti jų ginklų pramonė. Tam  tikslui būtini žmonių gąsdinimai ir dirbtinai išprovokuojami  karai. Mūsų prisiplakėlių valdžia tam labai tinkama.  Amerika pasityčiojimui ubagų šalį stato pavyzdžiu, nes  karui skiriamos didžiausias procentas lėšų, lyginant su   išsivysčiusiomis šalimis, kurios turi žymiai daugiau išminties ir proto. Amerika laiminga  ir tuo,  kad Lietuva tapo NATO priešakine gynybine siena kovai iš rytų. Šalies karo kurstytojai nerimsta ir nebepasitenkina NATO sąjungininkų pajėgomis.  Iš Amerikos Lietuvos. Latvijos, Estijos delegacijos grįžo nusvilę sparnelius. Todėl nieko nelaukę suskubo kurti  dar vieną karo bloką Europoje,  pasitelkiant Prancūziją ir visas tris Pabaltijo šalis. Gal jų pavyzdžiu  atsiras ir daugiau?
 

Grįžkime į Panevėžio apygardos teismo salę. Sąstatas jau kelintas teismo posėdis pilnas - aštuoniolika kaltinamųjų. Septyniolika jų atvyksta savarankiškai  ir   tik vieną nuteistąjį Pavelą Osipovą tebevežioja etapu.

 

 

 

 Kaltinamieji: Remigijus Dereškevičius, Remigijus Zykas, Tomas Ruchtinas, Ričardas Pocius, Renatas Ivanovas, Gediminas Aina, Gediminas Motiejūnas, Giedrius Vaitkus, Vytenis Maščinskas, Rolandas Grigalaitis, Arūnas Jankus, Arminas Lipskis, Arvidas Budrys, Gintautas Golovnia, Raimondas Ripinskas, Pavelas Osipovas, Kęstutis Purvinis, Robertas Paštuolis.

 

Teismo posėdžiui teisėjauja Pranas Šimkus, sekretoriauja E.Marcinkevičienė, valstybinį kaltinimą palaikyti prokurorai keičia vieni kitus. Šį kartą atstovauja  Panevėžio apygardos prokuroras Saulius Daunoravičius.

 

 

nuotr. Valstybinį kaltinimą palaiko Panevėžio apygardos prokuroras Saulius Daunoravičius

 

Teisėjas P. Šimkus, apdrausdamas save nuo galimų nesusipratimų, pasiteiravo ar kaltinamieji ir jų gynėjai  neprieštarauja dėl pasikeitusio prokuroro.  Prieštaraujančių nebuvo.

Toliau buvo tęsiamos  gynėjų baigiamosios kalbos. Kaltinamojo Gedimino Ainos  gynėjas Arvydas Milutis, kuris beatodairiškai  trukdydavo teismo posėdžius į juos neatvykdamas ir nepranešdamas apie neatvykimo priežastis, šį kartą vėlgi pareiškė, kad gynybai pasiruošęs tik 80 procentų. Priežastis ta, kad vis  laukia Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Gelgaudo Norkūno pažadėtos rašytinės rezoliucinės dalies.

Teisėjas nepateisino tokio jo požiūrio į gynybą ir pasiūlė, kad gynėjas privalo išnaudoti visas galimas priemones pasiruošimui. Yra galimybė teisme perklausyti prokuroro baigiamąją kalbą, jei ją skaitant, nesugebėjo visko suprasti ar atsižymėti.  

A.Milutis replikavo, kad klausyti tokio įrašo, kur prokuroras 500 lapų skaito  greitakalbe, būtų netikslinga, nes reiktų kiekvieną sakinį perklausyti po 10 kartų, kad teisingai suprasti pateiktų kaltinimų turinį.  Galiausiai pažadėjo sekančiam posėdžiui pasiruošti.

 

 

nuotr. Etapu vežiojamas kaltinamasis Pavelas Osipovas

 

Nepasisekė ir etapu vežiojamam kaltinamajam P.Osipovui.  Jo paskirtas advokatas J.Milčius susirgo ir negalės kituose posėdžiuose dalyvauti ir jį atstovauti. Teismo nuožiūra pakeistas  gynėju R. Kurkliečiu.  Tam P.Osipovas neprieštaravo.

Šiandien buvo išklausytos trijų kaltinamųjų gynėjų baigiamosios kalbos.

 

Giedriaus Vaitkaus gynėjas Egidijus Losis prašė teismo jo gynamąjį išteisinti arba skirti švelnesnę bausmę. Pažymėjo, kad jo gynamasis kaltinamas daugybėje jam inkriminuotų nusikaltimų.  Jis  žinojo apie jo kolegų vykdomą nusikalstamą veiklą, tačiau tai, kad nepranešė valdžiai, negali būti traktuojama, kaip bendradarbiavimas nusikalstamame susivienijime. Pareikštame kaltinime dėl dokumento klastojimo, turi būti išteisintas, nes nėra G.Vaitkaus parašo ant jo. Visiems kitiems kaltinimams, anot E.Losio, trūksta įrodymų: nenustatyta kokia jam perduota pinigų  suma.  Už ką pinigus gavo ir aplamai ar gavo. Jis negirdėjo savo kolegų pokalbių. Kai kolegos tarėsi ir vykdė  nusikalstamą veiklą:- svetimo turto - narkotikų pasisavinime, jų laikyme,  realizavime, turint tikslą pasipelnyti, neva, jis  tuo metu darė apklausą kitame kabinete. Abejotini liudininkių parodymai.  Be kita ko, tyrimo metu, išryškėjo viena įdomi detalė.  Skyriaus vadovas Tomas Ruchtinas bei vyr. tyrėjas Ričardas Pocius grasino, kad susidoros su kiekvienu, jei kuris iš pareigūnų prasitars apie jų daromus nusikaltimus. Tokie grasinimai tik  patvirtina, kad nusikaltimai padaryti nusikalstamame susivienijime ir apie juos visi žinojo.

 

Kaltinamojo Armino Lipskio advokatas Giedrius Danėlius epizode dėl neteisėto ginklo įsigijimo,  laikymo  prašo teismo išteisinti. Nors leidimo tarnybiniui ginklui neturėjo, bet  jis turėjo leidimą naudotis lygiavamzdžiu ginklu medžioklėje.  Tarnyboje greičiausiai medžiokle komisarai  neturėtų užsiiminėti, bet galima teigti, kad ,,narkobaronai“ naikina viską, kas po ranka pakliūna ir iš ko yra nauda. Dar įdomiau, kai komisaras pateikia draudimo kompanijai melagingą pranešimą, kad ginklas dingęs ir už tai gauna ,,patirtus“ nuostolius. Nepaisant sunkių nusikaltimų ir kaltinamojo dalinių prisipažinimų, gynėjas G.Danėlius prašo Arminą Lipskį išteisinti.

Kaltinamajam Ričardui Pociui (ikiteisminio tyrimo metu belangėje išlaikytas 18 mėnesių) gynėja Vaiva Savickienė perskaitė visą tiradą, beveik 40 padarytų nusikaltimų, epizodų!!

Jam pateikti kaltinimai dėl nusikalstamo susivienijimo, piktnaudžiavimo, neteisėto disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, kyšininkavimo, laisvės apribojimo, vagystės, dokumento klastojimo ir daugybės kitų nusikalstamų veikų. Dalyje kaltinimų prisipažįsta juos padaręs iš dalies, didesnėje dalyje nusikaltimus neigia. Įdomiausia tai, kad viename teismo posėdyje į teisėjo klausimą, kodėl daro komisarai nusikaltimus, kai privalo juos išaiškinti ir bausti nusikaltėlius, R.Pocius atsakė, kad suveikė žmogiškasis faktorius. Suprask, matant tokį milžinišką pelną, kuris privalėtų būti sunaikintas,  neatsispyrė pagundai!  Galima teigti, kad tokiems nužmogėjusiems pareigūnams geriau luošinti žmonių gyvenimus nuvarant myriop, nei atiduoti sunaikinimui mirtį nešančius nuodus.  Nepaisant įvykdytų nusikaltimų gynėja Vaiva Savickienė  prašo R.Pocių išteisinti, nes jis  turi šeimą, augina nepilnametę dukrą, šiuo metu dirba. Turbūt niekas negalėtų paneigti, kad komisarai darydami nusikaltimus irgi ,,dirbo“. Prokuroras išskirtinai teismo prašė jį bausti net 18 metų įkalinimo bausme.

Baigiantis teismo posėdžiui kaltinamasis Raimondas Ripinskas paprašė teismo, kad jam būtų grąžinti ikiteisminio tyrimo kratos metu iš jo paimtos šeimos relikvijos: auksiniai žiedai ir kt.  Prašymas atmestas iki teismo pabaigos ir nuosprendžio įsigaliojimo. Pateikė ir antrą  prašymą, kad darbo komandiruočių metu reikalinga jam panaikinti suvaržymus, kad galėtų išvykti į užsienio valstybes: Latviją, Lenkiją, Škotiją, Ispaniją. Tikėtina ne narkotikus vežti ar jais prekiauti? Teisėjas šį prašymą, prokurorui neprieštaraujant,  tenkino.

Kaltinamasis Gediminas Motiejūnas teismo prašė, kad leistų dirbti Norvegijoje. Prašymas patenkintas nurodant, kad teismo posėdžiuose privalės dalyvauti.

 

Posėdžių pertrauka padaryta iki gegužės mėn. 10 dienos.