STRAIPSNIAI

Alvydas VEBERIS . JUODI PAGYRŲ PUODAI

 

 

JUODI PAGYRŲ PUODAI

 

Spalio 25-ąją – nemokama teisinė pagalba

Lietuvos teismuose

 

Spalio 25 d., Konstitucijos ir Europos teisės dieną, visi, turintys klausimų dėl paveldėjimo, šeimos ar kitų teisinių santykių, Lietuvos teismuose galės pasikonsultuoti su įvairių sričių teisininkais. Panevėžio apylinkės teisme konsultacijos bus teikiamos nuo 9 val. iki 17 val.

 

Panevėžio rūmuose (Laisvės a. 17) visą darbo dieną konsultuos Panevėžio apygardos ir apylinkės teismų teisėjų padėjėjai, Panevėžio miesto savivaldybės administracijos pirminės teisinės pagalbos specialistas Ramūnas Drakšas. 9 - 12 val. konsultacijas teiks advokatas Irmantas Tumas, antstolis Andrius Bespalovas, o nuo 13 val. - advokatė Jolanta Činčikienė, notaras Pavel Dobrynskij.

 

Visiškai neseniai, prieš nepilną mėnesį panevėžiečiai buvo  pakviesti į susitikimą su Panevėžio apylinkės ir apygardos teismų pirmininkais. Apart kelių interesantų, savanorės Galinos  ir  teismų atstovių spaudai niekas jų darbu nesusidomėjo. Žiniasklaidos atstovai taip pat nedrįso peržengti salės slenksčio. Jie matyt paprasčiausiai tam laiko pritrūko.

 

Pagal savanorės Galinos teismų darbo liaupsinimą, kuri užėmė didžiąją dalį laiko, galima suprasti, kad teismų darbas nepriekaištingas.  Deja, deja... Bado akcija, po Prezidentės langais dėl teisinio nihilizmo, parodė tikrąją padėtį šalies teismuose. Dėl jų darbo liaupsinimo ir kabinėjamų medalių padėtis šalies teisinėje sistemoje negerėja. Jų  reitingai tik smunka.

 

Tad tokie tie ,,rūpestingi“ teismai, kurie taip ,,nuoširdžiai“ ir net nemokamai konsultuoja.  Teko pasidomėti ar daug šiandien prisirinko  norinčių ,,darmavų“  žinių. Aktyvūs žiniasklaidos atstovai apversti gyventojų nepasitenkinimu ir skundais dėl visiško teismų darbo dugno.

 

Dauguma gyventojų, kurie turėjo vienokių ar kitokių problemų, yra ne tik nusivylę teismų darbu, bet prakeikę visą teisinę sistemą. Išvykstančių iš Lietuvos gyventi svetur srautai nemažėja ir ne tik dėl pinigų stygiaus, bet dėl visiškos valstybės politikos degradacijos.

 

Panevėžio apylinkės teisme darbo pabaigoje atsilankiusiųjų sąrašas ganėtinai trumpas. Pagal paskelbtą sąrašą radome  tik du teisėjų padėjėjus Giedrių Nemeikšį ir Kristiną Mackevičienę  bei vieną  savanorę – 11 kl. moksleivę Karoliną. Vos atsilankius, kaip visada, prie manęs prišoko atstovė spaudai Irma Gritėnienė ir primigtinai rodė ir mėgavosi, kad teisme yra savanorė.

 

Savanorės Karolinos paklausus, ką konkrečiai ji nuveikia teisme, ši atsakė, kad per trumpas jos savanoriavimo laikas, kad galima būti  atlikti nors kokį apčiuopiamą darbą, o be to ji mokinė ir  jai vyksta pamokos. Ir tai visiškai suprantama. Teismuose savanorių beveik nebūna.  Per valandą ar dvi mėnesyje, savanoriai gali nebent išgerti puoduką kavos. Po mano parašyto straipsnio, savanorė Galina primygtinai manęs to ir kvietė. Jų savanoriavimo darbas tai patyčios.

nuotr. teisėjų padėjėjai  Giedrius ir Kristina atsako į Deimanto klausimus

 

Panašiai dirba ir teismai. Ne retai po kelių minučių posėdžio, susirinkus  daugybei liudininkų, advokatų, prokurorų, teisėjų, jų sekretorių, ieškovų ar atsakovų, teismo darbas pasibaigia. Visada tam atsiranda pateisinamų, dar daugiau nepateisinamų trukdžių. Nors teisingumo vykdytojai (policija, prokuratūra, teismai) verkšlena, kad jiems maži atlygiai, bet ar  jie nusipelnę net minimumo?

 

Juk daugumoje  TIESA paverčiama melu ir atvirkščiai. Ar už tokį darbą iš viso reikia mokėti atlygį? Ar ne geriau jiems būtų eiti ,,šieno ravėt“? Reziumuojant galima pasakyti, kad tariamam teisingumui vykdyti ištaškomos milijoninės biudžeto lėšos, o kaltinimai iki teismų pabaigos stebuklingu būdu išgaruoja. Kas gali paneigti, kad tai ne korumpuotos sistemos ,,vaisiai“? Ar nepapilnėja kai kieno kišenės? Tokių pavyzdžių ne vienas ir ne du. Jų šimtai. Visiškai bylos kitaip sprendžiamos už  mažmožius. Tokiais  nuteistaisiais  užkimšti kalėjimai.

nuotr. jeigu anksčiau atstovė spaudai Irma Gritėniėnė draudė filmuoti, paveiksluoti teismo rūmuose, siuntė el. paštu įstatymus, rekomendacijas, kad draudžiama tai daryti.  Galiausiai atėjo į protą. Pati pozuoja, kad geriau atrodytų.

 

Man diskutuojant su teisėjų padėjėjais, I.Gritėnienė norėdama nutraukti pokalbį su jais, prašė su manimi atsilankiusį Fondo savanorį Deimantą, kad jis jai talkintų, atitraukiant mane nuo pokalbio.

 

Tačiau nieko nepešė, nes šis tik sugėdino ,,aktyviąją“ teismo atstovę.  ,,Nepatinka sakoma tiesa?“- pasiteiravo  Deimantas. ,,Teks priprasti, nes melas lipa per kraštus“, - jaunuolis nuleido ant žemės ,,aktyvistę“. Nieko nepešusi ir  nesulaukusi iš jaunuolio norimo užtarimo, nusliuogė šonan. Be kita, šį kartą  pozavo ir paprašė, kad įdėčiau gražesnę jos nuotrauką, nes ankstesnė jai nepatiko. Pasistengiau.

 

 

http://www.tiesoskariai.lt/straipsniai-65/lt/alvydas-veberis-----tiesos-kaina--uzristos-ne-tik-akys--bet-ir-protas-336.html