STRAIPSNIAI

A.VEBERIS. Tęsiama narkotikų baronų – Šiaulių AVPK ONTT - byla Panevėžio apygardos teisme
A.VEBERIS.   Tęsiama narkotikų baronų –  Šiaulių AVPK ONTT - byla Panevėžio apygardos teisme

Panevėžio apygardos teisme, pradedant nuo 2014 m. spalio 14 d. pagal suderintą iš anksto grafiką nagrinėjama REZONANSINĖ Šiaulių AVPK ONTT pareigūnų byla. Posėdžiui sekretoriauja Neringa Aukštuolienė, pranešėjas teisėjas Pranas Šimkus. Valstybinį kaltinimą palaiko Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Gelgaudas Norkūnas.

nuotr. Ši bylų stirta sudaro tik dalį surinktos nusikalstamos pareigūnų medžiagos

 

Šiaulių AVPK ONTT pareigūnai, privalėdami pagal savo darbo specifiką išaiškinti nusikaltėlių veiksmus, patys piktnaudžiavo tarnyba ir darė nusikaltimus. Iš 40 ONTT pareigūnų, kurie ikiteisminio tyrimo metu buvo sulaikyti, dalis nubyrėjo. Kai kurie, įkalinime prabuvo vos ne dvejus metus ( Ričardas Pocius). Jų galiausiai liko 18, kuriems pateikti kaltinimai. Teismų posėdžiai numatyti iki 2017 metų birželio mėnesio. Byla yra didelės apimties. Ją sudaro net 84 bylos tomai. Byla nagrinėjama pagal atskirus nusikaltimo padarymo epizodus. Kiekviename epizode yra apklausiami kaltinamieji, kurie susiję su nagrinėjamu nusikalstamos veiklos epizodu.

 

Vienas ir tas pats kaltinamasis gali būti apklaustas kelis ar keliolika kartų, jei jis yra susijęs ne su vienu epizodu. Nusikaltimo epizodų yra 40. Net ir išskirstant bylą nagrinėti epizodais viena po kitos nenumatytos kliūtys neleidžia įvykti teismo posėdžiams. Šių metų lapkričio 29 d. posėdis neįvyko dėl vieno iš kaltinamųjų R. Ripinsko ligos, o gruodžio 20d., sausio 30d., vasario 01 d. dėl Ričardo Pociaus ligos.

 

Pastarasis teismui nepateikė teismui nustatytos formos pažymos apie ligą. Medikams pateikti šie asmenys su atžymomis, kad jie gali simuliuoti ir vilkinti teismo posėdžius apsimestinėmis ligomis. R.Pociaus manymu, būtent dėl pernelyg didelio dėmesio jiems, šeimos gydytoja nerašė privalomo pavyzdžio pažymos. Anot R.Pociaus ji bijojo, kad nebūtų atleista iš darbo. Kas gali paneigti, kad nebando pareigūnai - nusikaltėliai apsimetinėti? Gydytoja, matyt, suvokė ir yra teisi, kad dėl jo ligos teisme R.Pocius dalyvauti galėjo, todėl reikiamos formos pažymos apie ligą nerašė.

 

Šiaulių AVPK ONTT pareigūnams pateikti kaltinimai dėl nusikalstamo susivienijimo, piktnaudžiavimo, neteisėto disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, kyšininkavimo, laisvės apribojimo, vagystės, dokumento klastojimo ir kt. nusikalstamų veikų.

 

Šiaulių AVPK ONTT pareigūnai, kuriems pateikti kaltinimai, tai:

 

Remigijus Dereškevičius, Remigijus Zykas, Tomas Ruchtinas, Ričardas Pocius, Renatas Ivanovas, Gediminas Aina, Gediminas Motiejūnas, Giedrius Vaitkus, Vytenis Maščinskas, Rolandas Grigalaitis, Arūnas Jankus, Arminas Lipskis, Arvidas Budrys, Gintautas Golovnia, Raimondas Ripinskas, Pavelas Osipovas, Kęstutis Purvinis, Robertas Paštuolis.

 

Paskutiniame teismo posėdyje nagrinėjamas pareigūnų nusikalstamos veiklos 25 bylos epizodas. Šiame epizode, Šiaulių AVPK ONTT pareigūnų nusikalstamo susivienijimo (kurie veikė net 15 metų!!), veiksmai, kuriais bandė už 50 000 – 70 000 eurų pagelbėti (ištraukti) besislapstančiam Olandijoje nuo teisėsaugos pareigūnų Sigitui Grigaliūnui (Kačinskui). Jis yra padaręs sunkius nusikaltimus.

nuotr. Teisiami policininkai slepia veidus nuo fotoaparato:

iš gėdos ar iš baimės?...

 

Pagalbos ranką ištiesė Šiaulių AVPK ONTT pareigūnas Tomas Ruchinas. Jis už šią sumą pažadėjo paveikti Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorą Sandį Povilauską (nebedirba - 2013 m. pabaigoje išėjo į pensiją), kad šis Sigitui Grigaliūnui (Kačinskui), pateiktą kaltinimą perkvalifikuotų iš trečios dalies į pirmą, pakeistų sulaikymo kardomąją priemonę į lengvesnę, užtikrintų, kad Sigitas Grigaliūnas (Kačinskas) negautų realios laisvės atėmimo bausmės. Tokio išsisukimo nuo bausmės esmė ta, kad S.Grigaliūnas bendradarbiaus su Šiaulių AVPK ONTT pareigūnais atskleisdamas Šiaulių ,,princo“ Vlado Baranausko bei kitus nusikaltėlių pasaulio veikėjus.

 

Šio nusikaltimo planas iš dalies pavyko. Didžiąją dalį pinigų pareigūnai iš Sigito Grigaliūno (Kačinsko) gavo ir išsidalijo. Prokuroras Sandis Povilauskas (nesinaudodamas tyrėjos paslaugomis) pats surašė naujus kaltinimus ir persiuntė el. paštu perrašyti tyrėjai, pridedant prie bylos. Kardomąją priemonę pakeitė, kad Sigitas Grigaliūnas (Kačinskas) galėtų grįžti į Lietuvą. Antroji jų suplanuoto nusikaltimo dalis subliuško. Ne visa sutarta reketuojamo Sigito Grigaliūno (Kačinsko) pinigų suma perėjo į pareigūnų rankas.

 

Pareigūnai atsidūrė teisiamųjų suole, o S.Grigaliūnas pablogino sau ir pareigūnams padėtį laukdamas teismo verdikto. Daugumoje pinigų troškimas prie gero nepriveda, juolab, kai jie uždirbami ne savo rankų prakaitu, o darant nusikaltimus. Tiesa, pareigūnai gavę iš Sigito Grigaliūno (Kačinsko) informacijos apie narkotikų prekybą ar patys turėdami tam tikros informacijos, darė toliau nusikaltimus. Jie prekiavo, disponavo, laikė narkotines medžiagas, o į kalėjimą sodino nekaltus.

 

Tomo Ruchino bendrai Gediminas Ainas, Remigijus Zykas, Ričardas Pocius, Renatas Ivanovas svarstant paskutinį 25 epizodą neprisipažino dėl dalyvavimo susivienijime. Anot jų, jie tik bendrai susirinkę kabinete gerdavo arbatą ir aptarinėdavo ,,darbo“ reikalus. Kai kurie pripažįsta savo kaltę iš dalies, kad imdami pinigus ir žinodami, kad tai neteisėta, nepranešė apie tai atitinkamoms institucijoms. Išvis kvaili būtų, ko gero tektų gydyti juos, jei trokšdami pralobti darant nusikaltimus, dar ir praneštų! Teisme jie, kaip įmanydami, suko uodegas, gudravo, kaitaliojo parodymus, blaškėsi, kad tik atrodytų geresni nei yra iš tikrųjų.

 

Pinigai keliavo iš rankų į rankas. Anot kai kurių pareigūnų jie duodami vieni kitiems kyšius nesuprato, kad daro nusikaltimus! G.Aina gaudamas iš savo kolegų didžiules sumas nesidomėjo net už ką tie pinigai! Ėmė ir tiek. Jų paklausius atrodytų, kad paima ne pinigus, bet iš dangaus krintančias snaiges. Pocius piktinosi savo kolega Tomu Ruchinu, kuris anot jo, iš kolegų nori padaryti gangsterių gaują. Kyla klausimas, kaip tokie „nekalti avinėliai“ - ,,dundukai‘‘ gali dirbti tokiuose atsakinguose darbo baruose tiriant ir užkardinant prekybą narkotikais, kontrabandą, pinigų padirbinėjimą, prostitucijos organizavimą, žmonių pardavimą ir kt. nusikaltimuose, kai patys daro nusikaltimus ir apsimeta, kad nesuvokia, kad tai nusikaltimai?

 

Tokie teisingumo vykdytojai-Lietuvos gėda. Ne veltui Panevėžio apygardos teisme Šiaulių AVPK ONTT pareigūnai ne tik slepiasi po apdangalais, bet gatavi į žemę įlįsti. Panaši padėtis ir Panevėžio AVPK. Daugelis tirtų bylų sveiku protu nesuvokiamos. Kaltininkai išteisinami, o nekalti baudžiami. Tokia dalia teko ir man. Nuteisė įkalinimu, kai vieną fondo globojamą našlaitį teko ginti ir surinkti ikiteisminiu metu, pareigūnų nusikalstamai surinktą medžiagą ir ją pakeisti tikra. Našlaitį išteisino, o mane, kad įsikišau į jų nusikalstamą ,,darbą“ nubaudė.

 

Kai tokie atvejai visuomenei akis bado, valdžia imasi reformų. Tokios reformos išdavoje Šiaulių AVPK vadovas Egidijus Lapinskas atsidūrė Panevėžyje jį vietomis sukeičiant su Panevėžio AVPK vadovu Rimantu Bobinu. Su E.Lapinsku į Panevėžį sugužėjo visa armija jo pavaldinių. Tik šie ne į policijos komisariatą toliau ,,vykdyti teisingumo‘‘, bet į Panevėžio apygardos teismo teisiamųjų suolus. Šiaulių policijos komisariate ir visoje teisingumo vykdytojų sistemoje R.Bobinui nesiseka išvalyti palikimo-priskretusio dumblo.


 

Apie Panevėžio apygardos teisme nagrinėjamą Šiaulių AVPK ONTT pareigūnų bylą ir kitus pareigūnų daromus nusikaltimus rašiau: http://www.tiesoskariai.lt/straipsniai-65/lt/alvydas-veberis---valdzios-isliaupsinti---angelai-sargai---268.html