STRAIPSNIAI
Kazys Grabys
SAUSIO 13-oji ,- IŠKOVOTA LAISVĖ AR NELAISVĖ NEUŽMIRŠTUOLIŲ ŠEŠĖLYJE?
,,Lašas po lašo ir akmenį pratašo. Maža gėlytė gali sukelti didelę audrą".
Konfliktas:
Sausio 13-osios skvere Panevėžyje: „maršistai“ mindė vaikų pagamintas neužmirštuoles
Modestas Pariauka 2023 m. sausio 13 d.
Šiandien, viename iš Laisvės gynėjų dienai skirtame renginių, kuris vyko Panevėžyje esančiame Sausio 13-osios skvere, kilo konfliktas tarp vaikų ir prieštaringai vertinamų panevėžiečių, vadinamųjų „maršistų“.
nuotr. Aktyvus visuomeninkas, Panevėžio persitvarkymo sąjūdžio klubo pirmininkas, Kazys Grabys
Viename iš Laisvės gynėjų dienai skirtame renginių, kuris vyko Panevėžyje esančiame Sausio 13-osios skvere, kilo konfliktas tarp mokyklinukų ir prieštaringai vertinamų panevėžiečių, vadinamųjų „maršistų“. Vienos Panevėžio mokyklos moksleiviai, minėdami Laisvės gynėjų dieną, tradiciškai Sausio 13-osios skverą papuošė neužmirštuolių gėlių žiedais. Toks mažųjų panevėžiečių elgesys papiktino kaip tik tuo metu Sausio 13-osios skvere buvusią grupelę žmonių. Tikina, jog paniekinta tautos istorija. Pasak Panevėžio persitvarkymo sąjūdžio klubo pirmininko, prieštaringai vertinamo panevėžiečio Kazio Grabio, toks vaikų poelgis yra neatleistinas, nes tokiu būdu yra paniekinama mūsų tautos istorija.
Šiandien, viename iš Laisvės gynėjų dienai skirtame renginių, kuris vyko Panevėžyje esančiame Sausio 13-osios skvere, kilo konfliktas tarp mokyklinukų ir prieštaringai vertinamų panevėžiečių, vadinamųjų „maršistų“. SUSIJĘ STRAIPSNIAI,- Nausėda Sausio 13-osios minėjime: nereikėtų slėptis už praeities laimėjimų, priešas ir toliau bando atgauti buvusią galybę. Arvydas Kšanavičius. Sausio 13-oji: agresijos kronikos fragmentai.
(1) „Mes turime visišką teisę ateiti į šią vietą ir sakyti tai, ką manome. Turime ir giname savo įsitikinimus. Šis vaikų ir pedagogų poelgis, kai jie prismaigstė skverą neužmirštuolėmis – nepateisinamas ir neatleistinas. Šios gėlės – ne lietuviškos. Jos yra žydų, masonų ložės, augalas, atrastos dar 1926 metais. Jas garbino ir nacistų bei rusų kariuomenės. Kai mus, 1991-ųjų metų sausio 13-osios naktį, užpuolė rusai, niekada nebūtume su tokiomis gėlėmis ėję į kovą ir bandę susigrąžinti laisvę. Mūsų simboliai yra Vytis, Trispalvė ir Gedimino stulpai. Jie šiandien buvo išniekinti. Pačiam teko kovoti už mūsų laisvę. Neleisiu niekinti mūsų tautos simbolių. Čia yra pasityčiojimas, už kurį reiktų iškelti baudžiamąją bylą“, – kalbėjo prieštaringai vertinamas panevėžietis K. Grabys.
(2) Priminsime, jog šiandien, Laisvės gynėjų dieną, mokyklinukus užsipuolęs vyras buvo vienas iš palaikančiųjų liūdnai pagarsėjusį Šeimų maršą, ne kartą šokiravęs visuomenę per valstybinius renginius demonstruodamas plakatus su skandalingais užrašais. Beje, drauge su K. Grabiu renginyje Sausio 13-osios skvere dalyvavę vėliavomis nešini vyrai ir moterys išdrįso net ir mindyti vaikų pagamintas neužmirštuoles. Drauge su K. Grabiu renginyje Sausio 13-osios skvere dalyvavę vėliavomis nešini vyrai ir moterys išdrįso net ir mindyti vaikų pagamintas neužmirštuoles. Pasibaisėjo.
(3) Tuo metu renginyje Sausio 13-osios skvere dalyvavusi Panevėžio bendruomenių rūmų renginių organizatorė Nijolė Kubiliūnienė teigė, kad šios dienos renginys buvo skirtas pagerbti ir prisiminti visus šalies didvyrius, kurie paaukojo savo gyvybes už mūsų laisvę. Tai, kaip ir kasmet, daroma susmaigstant neužmirštuoles, kurios simbolizuoja taiką ir garbę. Panevėžiečiai moksleiviai pagerbė Sausio 13-osios aukas, susmaigstydami neužmirštuoles© JP „Labai gaila ir apmaudu, jog dar Panevėžyje turime tokių baisių žmonių, kurie savo įsitikinimus reiškė vaikams girdint. Tikrai nesmagu, kai vaikai darbelius kuria iš širdies, stengiasi, per lietų susirenka pagerbti žuvusiųjų. Vietoj padėkos jie sulaukė priekaištų ir grasinimų. Likome nustebinti tokiu kai kurių panevėžiečių poelgiu“, – naujienų portalui JP sakė N. Kubiliūnienė.
Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/konfliktas-sausio-13-osios-skvere-panevezyje-marsistai-minde-vaiku-pagamintas-neuzmirstuoles.d?id=92268347
Kas sausio 13-osios šventėse mums bruka ,,neužmirštuoles“?
Neužmirštuolę (Niezabudkė) pirmą kartą panaudojo Niufaundlendas 1917 metais. Mažus neužmirštuolių žiedus žmonės tąkart jau segėsi į drabužius – tam, kad primintų apie aukas Somos mūšyje. Vėliau neužmirštuoles atrado Vokietijos masonai – 1926 jie neužmirštuoles ėmė naudoti kaip simbolį, skatinantį labdarą, kiek vėliau, kai Vokietijoje įsitvirtino nacių režimas, neužmirštuolė tapo dar ir simboliu, kuris nacių okupuotoje Europoje leisdavo masonams atpažinti vieniems kitus. Paskutiniais metais neužmirštuoles naudoja Rusija Maskvos kurantų fone per gegužės 9-ją, kaip vieną iš II-jo pasaulinio karo pergalės simbolių.
Lietuvoje Neužmirštuolė atsirado 2014 metais – tąsyk konservatoriai ir liberalai inicijavo jos platinimą. Per sausio 13-os renginius pamėlinavusias popierines gėlytes primygtinai segė į drabužius darželinukams, mokiniams, dėstytojams net kariams savanoriams, užgoždami šimtmečiais išnešiotus Gedimino stulpus, Vytį ir Trispalvę.
Šį nacių ir sovietų naudojamą ženklą ,,Niezabudkes” Lietuvoje pirmąsyk, užsisegė LR prezidentė D. Grybauskaitė, prof. Vyt. Landsbergis, konservatorė R.Juknevičienė ir kiti jos svitos asmenys. LRT vadovybė ir diktoriai šį pamėlinavusį blyną demonstravo visomis progomis. Neužmirštuolė iki šiol tebekelia aistras, skatina pyktį ir nesusikalbėjimą. Ir kaip bebūtų keista ta supriešinimo akcija nenutraukiama ir nestabdoma. Tam liberalkonservatoriai įsteigė asociaciją ,,Neužmiršk”.
Iš to galima padaryti išvadą, kad šio ženklo platinimo iniciatoriai konservatoriai ir liberalai bei buvusi prezidentė D.Grybauskaitė siekia Tautos supriešinimo bei įstorinių Tautos simbolių naikinimo. Tuo pačiu paslapčia, pamažu imama keisti ir patį Sausio 13-osios minėjimo tikslą – žuvusieji už Lietuvos laisvę, už Vasario 16-osios Respubliką, paverčiami kovojusiais už abstrakčią, laisvamanių, neoliberalų trokštamą, laisvę...
istorikė, profesorė, mokslų daktarė Rasa Čepaitienė
Pagal Rasą Čepaitienę akivaizdu, kad esminės neužmirštuolės funkcijos yra šios. Ja pirmiausia paženklinami savieji, egzistuojančiai oligarchinei neonomenklatūrinei sistemai, elitui ir privilegijuotiesiems priklausantys draugai bei jų grupės, vis intensyviau siekiantys monopolizuoti istorijos perrašymą bei aktyviai trinti atminimą, taip atskiriant save nuo priešų, svetimųjų, šiai sistemai nepriklausančių. O ir mums buvusiems Sąjūdiečiams padeda atskirti savus nuo tautos priešų bei politinių prostitučių.
Su Sausio 13-osios 30-čio jubiliejumi buvę bendražygiai!
Karas Sausio 13-os skverelyje dėl ,,niezabutkių”.
Pamatę Panevėžio miesto savivaldybės kvietimą į neužmirštuolių pievą Sausio 13-osios skverelyje paminėti Laisvės kovotojų dieną, mes, buvę sąjūdiečiai ir Laisvės gynėjai nutarėme tame paminėjime sudalyvauti. Kadangi ,,niezabutkių” pieva Sausio 13-osios skverelyje kas metai vis plėtėsi, nutarėme į minėjimą atsinešti ir tautinės heraldikos atributiką. Mintis buvo mūsų šventėje pasipuikuoti tautine trispalve, pademonstruoti iš senovės ženklų atkurtas vėliavas su gedimino stulpais bei su baltuoju Vyčiu. Matydami sudėtingą geopolitinę situaciją bei nujausdami su kokiomis partinės ,,šaikos" jėgomis turėsime susidurti nutarėme vengti provokacijų ir elgtis santūriai, organizuoti geranoriškus tautinių ir svetimų ženklų (niezabutkių) istorijos paaiškinimus.
Tačiau Sausio 13-os atminimo lentos papėdėje dedant mūsų pagamintą simbolinį Lietuvos žemėlapį su trisplvės spalvomis ir uždegant žvakutes prasidėjo užgauliojimai. Vyturio mokyklos vaikams fotografuojantis prie trispalvio Lietuvos žemėlapio paprašiau vaikų turėjusių rankose niezabutkes, kad jas kol fotografuojasi pasidėtų ant žemės prie kojų ir paaiškinau tų gėlyčių trumpą atsiradimo istoriją. Vaikai geranoriškai paklausė mano prašymo. Tuo monentu prie manęs priėjo miesto savivaldybės mero pavaduotojas V. Jakštas ir pareikalavo, kad aš neterorizuočiau vaikų. Iš karto nesupratęs, ko reikalaujama bei pabandžius ir jam priminti, vos ne per prievartą brukamų mėlynųjų gėlyčių istoriją, tuoj jis pasišalino. Kitų mokyklų mokytojos bei vaikų darželių auklėtojos toliau nurodinėjo vaikams, kur reikia smaigstyti ,,niezabutkes” bei pačios jas smaigstė ir fotografavosi.
Po vaikų fotosesijos ir mėlynžiedžių pievoje pridauginimo iš skverelio mokytojai ir valdžia greit pasišalinino.
Atsivėrus mėlynosios pievos vaizdui pastebėjome, kad dešinėje Sausio 13-os atminimo lentos pusėje per daugybę prismaigstytų neužmirštuolių tankumyną pasimatė ant žemės prismaigstyta, kaip prikalta, tautinė trispalvė vėliava. Kadangi mokytojos ir valdžios atstovai jau buvo išėję, todėl paklausti ko nors ir ką daryti nebebuvo ko. Dėl tokio trispalvės prismaigstymo prie žemės ir jos subadymo prieštaringomis svetimybėmis supratome, kad kažkas iš mūsų brangių, net Konstitucijos įteisintų simbolių akyvaizdžiai pasityčiojo.
Pagerbę Lietuvos laisvės gynėjų atminimą, o nuo įkyraus lietaus sušlapę bei dėl Tautinės tripalvės išniekinimo kartu su rudeniniu liūdesiu širdyse išsiskirstėme.
Nespėjus sugrįžti į namus mus jau pasiekė info, kad e.portale ,,Delfis” mus sąjūdiečius ir laisvės gynėjus kažkas apšmeižė, todėl buvome išvadinti ,,Maršistais” ir tapome baisiais žmonėmis. Kas gali paneigti, kad taip gali elgtis tik valdančiųjų ,,šaikų" samdyti žmonės? Ar tai ne jų strategija varžyti Tautos laisvę, žeminti, šmeižti, galų gale susidoroti su besipriešinančiais jų diktatui ir savivalei?
Peršasi išvada, kad Panevėžio Sausio 13-os skverelis taps nebeprieinamu Sąjūdžio žmonėms bei ne visiems laisvės gynėjams taip pat. Skverelį kaip ir daugelį Lietuvos vertybinių objektų, ,, prichvatizuos” valdžia ir mūsų miesto bei tautos istorija bus perduota į ,, niezabutkininkų” rankas.
Tačiau mes netikime ir netikėsime, kad mūsų didžiavyriai kovojo ir aukojo gyvybes už tai, kad brangius istorinius Tautinius ženklus ir simbolius kažkokie parsidavėliai pakeistų į kažkokias svetimybes.
Tikėkime, kad Tauta prisimins už kokią laisvę kovojo mūsų tėvai, seneliai ir bočiai kruvinojo sausio dienomis. Tikiu mes susigrąžinsime Laisvę, Tiesą ir Valstybę. Tauta pakils, apsigins, apsisaugos bei pareikalaus iš politikų atsakomybės.
Panevėžio Persitvarkymo Sąjūdžio klubas
Kazys Grabys
2023. sausio 13-ji