STRAIPSNIAI

Alvydas VEBERIS VALDŽIOS IR EKSKOMISARŲ NUSTEKENTA DIDVYRIŲ ŽEMĖ
 Alvydas VEBERIS  VALDŽIOS IR EKSKOMISARŲ NUSTEKENTA DIDVYRIŲ ŽEMĖ

Alvydas VEBERIS 

 

VALDŽIOS IR EKSKOMISARŲ

NUSTEKENTA DIDVYRIŲ ŽEMĖ

 

 

GĖDINGA  REZONANSINĖ  ŠIAULIŲ AVPK ONTT ekskomisarų byla pagaliau išvydo šviesą ne tik vienintelio leidinio ,,Laisvo laikraščio“ Lietuvai puslapiuose ir  interneto portaluose, bet apie ją jau informavo respublikinė televizija ir rašo drąsesni pilietiški portalai ir  žiniasklaida.

 

 Portalas 15 min ir naujienų agentūros  BNS Lietuva kriminalų rubrikoje  parašyta:

 

 ,,Už suklastotą bylą kalėti nuteistas buvęs Šiaulių komisaras Tomas Ruchtinas. Bylą suklastojusiam Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro skyriaus viršininkui Tomui Ruchtinui teismas skyrė 4,5 metų laisvės atėmimo bausmę. Nuosprendį buvusiam policininkui vasario 22 dieną paskelbė Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmų teisėjas.

 

Aukštas pareigas policijoje ėjęs T. T.Ruchtinas pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir įgaliojimų viršijimo, padarant didelę žalą fizinių asmenų interesams, neteisėtą narkotinių medžiagų įgijimą, laikymą bei gabenimą turint tikslą jas platinti, dokumentų klastojimą ir melagingų parodymų davimo organizavimą, pranešė prokuratūra“.

 

Kitas šio susivienijimo  kaltinamasis Pavelas Osipovas  į  teismo posėdžius Panevėžio apygardos teisme vežiojamas iš įkalinimo įstaigos etapais. Ekskomisaras Ričardas Pocius ikiteisminio tyrimo metu ilgiausią laiką praleido belangėje. Jis buvo įkalintas metus ir aštuonis mėnesius. Kiti kalėjo trumpiau.  Iš 40 nusikalstamo susivienijimo narių  dalis nubyrėjo. Teismo slenksčius tebemina  likusių 18. Kol kas jiems nuosprendis nepaskelbtas. Ketvirti metai,  teismo procesas tebesitęsia Panevėžio apygardos teisme.

 

Kita ,, Narkotikus platinusių ir su banditais bendradarbiavusių Šiaulių policininkų byla kitame teisme.  Buvusiam Šiaulių policininkui gali tekti atlyginti žalą dėl nepagrįstai įkalintų  šiauliečių. 2015 metais pradėtą šios bylos ikiteisminį tyrimą atliko Policijos departamento Imuniteto valdybos pareigūnai. Nustatyta, kad 2012 metais T. Ruchtinas, būdamas Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro skyriaus viršininku, veikdamas priešingais tarnybai interesais, piktnaudžiaudamas tarnybine padėtimi ir viršydamas įgaliojimus, suklastojo ikiteisminio tyrimo medžiagą.

 

Neteisėtais veiksmais jis organizavo duomenų rinkimą apie Šiauliuose gyvenančius sutuoktinius Malinauskus, įtariant, kad jie  galbūt daro nusikalstamas veikas, susijusias su neteisėtu disponavimu narkotinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti.  Suklastojo įrodymus sutuoktinių baudžiamajam persekiojimui pradėti, organizavo melagingų parodymų davimą, kaltinant šiuos asmenis narkotinių medžiagų platinimu. Remiantis klastotais ikiteisminio tyrimo duomenimis ir melagingais parodymais, 2013 metais Šiaulių apylinkės teismas sutuoktinius Malinauskus pripažino kaltais.

 

 Moteriai skyrė trejų metų ir trijų mėnesių, vyrui – trejų metų laisvės atėmimo bausmes. 2014 metais Šiaulių apygardos teismo ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimis nuteistųjų apeliacinis ir kasacinis skundai buvo atmesti. Sutuoktiniai nuo 2014 m. kovo mėn. atliko jiems teismo nepagrįstai  skirtas laisvės atėmimo bausmes. 2015 m. pradžioje Generalinės prokuratūros prokuroro nutarimu buvo pradėtas naujas procesas dėl aplinkybių į kurias teismai nekreipė dėmesio.

 

2015 m. lapkritį Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimi pirmosios, apeliacinės ir kasacinės instancijų nuosprendis bei nutartys buvo panaikinti ir baudžiamoji byla sutuoktiniams Malinauskams nutraukta. Teismas konstatavo, kad T.Ruchtinas padarė tyčinius tris apysunkius ir vieną sunkų nusikaltimus, jo veiksmai buvo iš anksto suplanuoti ir taikomi tikslingai.  Pakankamai ilgai vyko baudžiamasis nukentėjusiųjų persekiojimas, jiems buvo skirtos griežčiausios kardomosios priemonės, jie buvo nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis, jas atliko pataisos namuose. „Tokiais veiksmais buvo pažeisti esminiai žmogaus laisvės ir privataus gyvenimo principai, todėl kaltinamajam skirtina laisvės atėmimo bausmė“, – paskelbė Plungės apylinkės teismas.

 

 Šis nuosprendis apskųstas apeliacine tvarka. T. Ruchtinui bei kitiems buvusiems Šiaulių policijos pareigūnams kaltinimai dėl dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje, piktnaudžiavimo, įvairaus dydžio narkotinių medžiagų pasisavinimo, disponavimo narkotinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti, pareikšti ir kitoje baudžiamojoje 80 tomų byloje, kurioje net 40 nusikaltimo epizodų! Galima tik ,,pasidžiaugti“ tokiais darbščiais komisarais, kurie vykdė šalies ,,teisingumą“.

 

Šiuo metu didelės apimties baudžiamoji byla nagrinėjama Panevėžio apygardos teisme. Pareigūnai kaltinamai veikę kaip nusikalstamas susivienijimas. Tai pirmas toks atvejis Lietuvos policijos istorijoje.  Jie kaltinami pagrobę ir pasisavinę svetimą turtą, papirkę valstybės tarnautojus, piktnaudžiavę tarnybine padėtimi ir viršiję įgaliojimus, neteisėtai disponavę šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, turėdami tikslą platinti neteisėtai pasisavinę įvairius narkotinių medžiagų kiekius ir jais disponavę, suklastoję dokumentus, davę melagingus parodymus, melagingai pranešę apie nebūtą nusikaltimą ir suklastoję įrodymus asmens baudžiamajam persekiojimui pradėti.

 

Per ikiteisminį tyrimą surinktais duomenimis, gerai išmanydami kriminalinės žvalgybos, ikiteisminio tyrimo taktiką ir metodus, policininkai piktnaudžiaudami tarnyba rinko informaciją, pasisavino neteisėtai laikomas akcizais apmokestinamas prekes – cigaretes, ir jas realizavo, reikalavo ir priėmė įvairaus dydžio kyšius už tai, kad teisės pažeidimai būtų nuslėpti. Kaip skelbė BNS, valstybė sutiko atlyginti žalą nepagrįstai nuteistiems ir kalėjusiems šiauliečiams Malinauskams.

 

Vilniaus miesto apylinkės teismas patvirtino taikos sutartį tarp ieškovų Malinauskų bei Teisingumo ministerijos, Generalinės prokuratūros, policijos. Patvirtinus taikos sutartį, civilinė byla dėl žalos atlyginimo buvo nutraukta. Kadangi sutarties sąlygos pripažintos neviešomis, kokią sumą turės sumokėti valstybė, nežinoma. Šiaulietė Tatjana Malinauskienė už nepagrįstą baudžiamąjį persekiojimą iš valstybės siekė prisiteisti 100 tūkst. eurų. T. Ruchtinas anksčiau buvo pelnęs policijos Metų seklio apdovanojimą“.  Taip sakant, profesionalūs nusikaltėliai arba pakeliami pareigose arba apdovanojami ordinais ir medaliais. Kas per stebuklų šalis ta  LIETUVA?

nuotr. Panevėžio apygardos teisme vienintelį kartą susirinko visi kaltinamieji. Etapu atvežtas  iš įkalinimo įstaigos Pavelas Osipovas. Salėje sėdėjo ir Plungės apylinkės teismo 4,5 metų bausme nuteistasis Tomas Ruchtinas.  Paduotas  aukštesnei instancijai svarstyti  jo apeliacinis skundas.

 

nuotr. Pastoviai veidą slepiančio T.Ruchtino dar laukia nuosprendis Panevėžio apygardos teisme.

 

Panevėžio apygardos teismas nagrinėja bylą, kurioje T.Ruchtinas su dar septyniolika asmenų yra kaltinami piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, įgaliojimų viršijimu, kyšininkavimu, svetimo turto pasisavinimu, prekyba kvaišalais, dokumentų klastojimu ir kitais nusikaltimais.

Šiaulių AVPK ONTT pareigūnai, kuriems pateikti kaltinimai, tai:

 

Remigijus Dereškevičius, Remigijus Zykas, Tomas Ruchtinas, Ričardas Pocius, Renatas Ivanovas, Gediminas Aina, Gediminas Motiejūnas, Giedrius Vaitkus, Vytenis Maščinskas, Rolandas Grigalaitis, Arūnas Jankus, Arminas Lipskis, Arvidas Budrys, Gintautas Golovnia, Raimondas Ripinskas, Pavelas Osipovas, Kęstutis Purvinis, Robertas Paštuolis.


Iš 18 kaltinamųjų 14 yra buvę policininkai. Ikiteisminis tyrimas dėl Šiaulių AVPK ONTB pareigūnų buvo pradėtas 2012 metais, kai Generalinę prokuratūrą ir Lietuvos kriminalinės policijos biurą pasiekė informacija apie kvaišalais prekiaujančius šiauliečius kriminalistus. Surinkti įrodymai bylojo, kad penki šiauliečiai kriminalistai į nusikalstamą susivienijimą susibūrė dar 2011 metais. Visuomenė apie kvaišalų prekeivių gaują subūrusius pareigūnus sužinojo 2013-ųjų sausio 23-iąją, kai buvo sulaikyta dalis įtariamųjų. Nustatyta, kad šiauliečiai pasisavino keturis iš kvaišalų prekeivių atimtus kokaino paketus. Dalis pagrobto 2,4 kilogramo kokaino buvo parduota. Už kilogramą kvaišalų buvo paimta 100 tūkstančių litų (28 962 eurai).

 

Pareigūnų susivienijimo ir jai talkinusių asmenų byla Panevėžio apygardos teisme pradėta nagrinėti 2014-ųjų rugsėjo 17-ąją ir iki ir iki šiol dar nebaigta.

 

nuotr. Tomas Ruchtinas. Kaip beslėptų savo veidus kaltinamieji, tačiau ne visada su gaubtu ant galvos gali atsakinėti į teisėjo ar prokuroro  klausimus.

 

Ketvirti metai besitęsianti ekskomisarų didžiulės apimties, sudėtinga  byla ne juokais kankina Teisėją Praną Norkų. Pastoviai teismas susiduria su trukdžiais. Tai gynėjų nėra, tai vieni serga, kiti vaikus saugo, tai atostogos, artimųjų laidotuvės... Ir taip pasaka be galo.

 

Komisarai nebūtų komisarai, kad iš šeimos gydytojų negautų med. pažymą – biuletenį dėl ligos. Aplamai ar yra nors vienas sveikas žmogus? Turbūt bet koks gydytojas pas kiekvieną  surastų aibę ligų. Teisėjas P.Norkus  šiame teismo posėdyje pareikalavo, kad kaltinamasis Giedrius Vaitkus pateiktų teismui spec. pažymą, dėl praleistų teismo posėdžių. Gydymo įstaigos perspėtos, kad itin dėmesingai išduotų ekskomisarams  ne tik nedarbingumo biuletenius, bet teismui pristatytų nustatytos formos pažymą, kad dėl ligos kaltinamieji negali dalyvauti teismo posėdžiuose. 

 

Teismas įtaria, kad simuliuodami ir piktnaudžiaudami ligomis jie vilkina bylos nagrinėjimą.  Tokiu būdu jie  trukdo viso teismo darbą.  Medikai ir kaltinamieji sutriko. Priekaištų pasekoje atlikti medicinos  įstaigose neplaniniai patikrinimai. Įstaigos nukentėjo, o simuliantams pažymų nebeduoda, teigdami, kad esate ne mirę ir galit vykti į teismus. Taip postringavo teisme G.Vaitkus.  Jam antrino sėdėdamas salėje kaltinamasis R.Pocius. Teismui nustatytos formos pažymą gali gauti tik praėję med. komisijos patikrą. Tam niekas nesiryžta. Todėl baigėsi jų katės ir pelės žaidimai.  Į paskutinį teismo posėdį susirinko visi aštuoniolika  kaltinamųjų bei jų gynėjai - Lietuvos ,,nusipelnę žvaigždės“

 

nuotr. Etapu iš įkalinimo vietos  vežiojamas nuteistasis Pavelas Osipovas

 

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Gelgaudas Norkūnas savo baigiamąją kalbą baigė. Ją sudarė per 500 lapų.

 

Kol kas prokuroras nei teismui, nei advokatams raštiškai savo kalbos nepateikė, todėl niekas pilnos informacijos apie bausmes neturi. Kai kuriems kaltinamiesiems 

subendrinus nusikaltimuose padarytas veikas  jos siekia net iki 18 metų nelaisvės.

 

Didžiausia ekskomisarams bausmė,  vos ne prišik... kelnėmis,  vaikščioti į teismo posėdžius ir teisėjo ar prokuroro akivaizdoje duoti pasiaiškinimus, kaip tokie pareigūnai aplamai galėjo dirbti sistemoje? Kur jų aukštesnė valdžia žiūrėjo? Kas gali paneigti, kad dalijosi  pelnu ir ranka ranką plovė?

 

Juk už pranešimus apie nusikalstamą kontrabandos veiklą aktyvus visuomenininkas A.Lobovas pastoviai  persekiojamas, baudžiamas  ir net kalinamas, o policijos veteranė S.Rakauskienė savo kolegų rankomis išėjo anapilin. Tokius pareigūnus  nenusižengiant etikai nei moralei galima pavadinti ne teisingumo vykdytojais, bet banditais su antpečiais.

 

Iki kito posėdžio (2018 m. kovo 27 d.) prokuroras turi pateikti raštu teismui visą savo baigiamąją kalbą, tada ją gaus ir advokatai.

 

Taigi, informaciją apie tikslias bausmes pateiktas teismui  turėsime tik po maždaug dviejų savaičių. Tik tada ir bus galima aiškiai pasakyti, kokių bausmių kaltinamiesiems yra prašoma.

 

NARKOTIKŲ PREKEIVIŲ TALKININKAI

 

Redakcija turi informacijos, kaip  vienas pilietis (red. žinomas asmuo) talkino čigonų taborui.  Jis daugybę kartų lankėsi pas juos, su jais bičiuliavosi, o keletą kartų teko jam betarpiškai vežti narkotikus į taborą. Kad visuomenei parodyti, kaip efektyviai dirba LR policija, kovojanti su nusikalstamumu, tabore buvo įrengtas policijos patikros postas.  Įvažiuojant į jų teritoriją  pareigūnai privalėjo tikrinti ten gyvenančius čigonus, kontroliuoti narkotikų verslą, jų pristatymą, narkomanų srautus.

 

Kartą vaikinas su romų tautybės pilnu ekipažu atvyko į taborą. Bagažinė buvo pilna narkotikų. Kiekvieną automobilį tikrindavo policijos pareigūnas. Nors romai jį įspėjo, kad važiuotų į taborą drąsiai, tačiau kai prie automobilio priėjo pareigūnas drąsa išgaravo.  Pasakojantysis tvirtino, kad jam net kojos drebėjo, išmušė prakaitas. Grėsė kalėjimas ilgiems metams.  Tačiau tereikėjo pasakyti pas ką važiuoja (pareigūnas tą pavardę žinojo, nes to čigono rankose narkotikų  kontrolė) ir be patikros įvažiavo į jų teritoriją.

 

Dar labiau mano pašnekovą nustebino įmitusio pareigūno prabanga. Jis buvo daugiau panašus į čigonų baroną, nei į policijos pareigūną. Ant rankų spindėjo aukso žiedai, stambios aukso grandinėlės ant kaklo ir rankos.  Kad mano pašnekovas nemeluoja galima įsitikinti ir tuo, kad darant tabore neplaninius reidus jie apie tai iš anksto žino. Viename televizijos reportaže apie tai kalbėjo taboro gyventojas.  Jie už tam tikrą atlygį gaudavo iš policijos pareigūnų telefonu žinutę.

 

Vykstant alkoholio prekybos draudimams ar žalieji valstiečiai nėra ,,stogas‘‘ pelningesniam verslui? Juo juk užsiima ne vargdieniai, o komisarai ir valdžia? Vargetos ir jų vaikai, kurie vis dar likę Lietuvoje,  negalėdami išgyventi, tampa šio verslo tarpininkais mokyklose, baruose, klubuose,  gatvėse, taksi... ir kur tik nori. Taip ir norsi nusiraminimui užtraukti dainą: ,,Lietuva Tėvyne mūsų, tu didvyrių žeme...“ Kraupu net pagalvoti iki kokio lygio  nusirito ta ,,didvyrių“ žemė? Visiškas dugnas visomis prasmėmis.

 

KOKIA LIKUSI LIETUVA

 

Ne tik ekskomisarų nusikaltimai, Garliavos gėdinga byla-žudikė, šlykščios valdžios rietenos, soc. atskirtis, Konstitucinio Teismo žinia, kad parlamentaras Mindaugas Bastys šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.


Ar tai ne gėdinga priešų paieška savų tarpe?  Tai kur tada sulindę KGB sovietiniai dezertyrai? Ar ,,Respublikos‘‘  leidinio vyr. redaktoriaus V.Tomkaus pareiga narplioti ir aiškinti KGB darbuotojus, kurie tebevaldo Lietuvą vykdydami tautos  genocidą? Ar tauta vis dar turi atsiklausti išlaikytinių, kada jie gali mitinguoti, išreikšti savo nuomonę? 

 

O gal išlaikytiniai turi paklusti tautai ir įsiklausyti į jos teisėtus reikalavimus  ne vien dėl žemės, soc. atskirties, ekonominio nuosmukio, bedarbystės, mažų atlygių, bet visais tautai rūpimais klausimais? Ar korumpuota valdžia įklimpusi į narkotikų ir nusikaltimų liūną, gali Valstybei ir žmonėms  ką nors gero duoti?

 

Tautos piliečiai su kiekviena diena vis daugiau sunerimę, kad išlaikytiniai pamiršo savo pareigą tarnauti žmonėms. Jie liko ponais, o tauta vergais.

 

Matyt  pats laikas kurti platformą ,,Alternatyva Lietuvai“ ateinantiems prezidento rinkimams. Svarbiausia rasti dorą, sąžiningą vedlį, kuris sugebėtų sutelkti permainoms visą tautą.

 

http://www.laisvaslaikrastis.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=6058:teisme-a-drizius-praso-patraukti-atsakomyben-18-vilniaus-teiseju-klastojanciu-savo-nutartis&catid=47&Itemid=101